Yurt Dışı Otellere Rezervasyon Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

otel_rezervasyonu_blog_2

Yurt dışındaki bir otele rezervasyon yaptırmak, ilk bakışta son derece basit bir işmiş gibi görünüyor; odanı ayırt, ödemeni yap, anahtarını teslim al! Oysa hemen her gezginin size söyleyebileceği gibi işler çoğunlukla bu kadar basit ve hızlı yürümüyor. Yurt dışı otellere rezervasyon yaptırırken bazı hususlara dikkat etmek, hem tatilinizin daha sorunsuz geçmesini sağlıyor hem de maddi açıdan kâra geçmenize neden olabiliyor. Peki, nedir bu hususlar? Yurt dışı otellere rezervasyon yaptırırken dikkat etmemiz gerekenler nelerdir? Sizin için hazırladığımız listemiz, başka yerde bulamayacağınız ‘insider’ ipuçları içeriyor. Hazırsanız başlayalım!

Yurt Dışı Otelleri Rezervasyon İpuçları

  • Otelin Yerini Kontrol Etmeyi Unutmayın

Son derece basit bir kuralmış gibi geliyor ancak büyük önem taşıyor; otelin gerçek konumunu muhakkak kontrol edin. Otellerin web siteleri, doğal olarak binanın en güzel halinin resimlerini içeriyor ve bu da yanıltıcı olabiliyor. Görünümüne vurulduğunuz bir otel, şehrin en gürültülü ve en sıkışık mahallesinde yer alabiliyor. Bazen de, hemen yanında devam eden bir inşaatın gürültüsü dinlenmenizi engelleyebiliyor. Bu kontrolü yapmanın en kolay yolu, online map uygulamalarını kullanarak otelin bulunduğu sokağı tespit etmek ve orası ile ilgili bilgileri de yine internetten edinmek. Gürültü, suç oranı, devam eden inşaatlar, yakın olduğu yerler… Hepsini dakikalar içinde öğrenmeniz mümkün.

  • Kullanıcı Yorumlarına Muhakkak Göz Atın

Otelin görünümü muhteşem, odaları ise büyüleyici olabilir, ancak orada kalanlar ne düşünüyor? Otel incelemeleri günümüzde hemen her web sitesinde sunulan bir hizmet, hatta sadece buna adanmış web siteleri dahi bulunuyor. Kalmayı planladığınız otel ile ilgili en doğru bilgiyi, size bu ziyaretçi yorumları veriyor. Aşırı negatif yorumlardan uzak durun zira sizi yanlış yönlendirebiliyor. Kullanıcı yorumları, aynı zamanda tatilinizi kolaylaştıracak bilgiler de içerebiliyor (örneğin; otelin metro ve toplu taşıma sistemine olan yakınlığı gibi).

  • Rezervasyon İçin İnternet Sitesini Kullanmak Zorunda Değilsiniz

Zira web siteleri size özel bir indirim yapmıyor! Otellerin web sitelerindeki fiyatlar standart ve her ne kadar online rezervasyon yaptıranlara cüzi bir indirim yapılıyor olsa da, oteli doğrudan arayarak daha da düşük bir fiyat elde edebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da, ‘ücretsiz’ numarayı aramamak. Bu tarz ücretsiz numaralar otele değil, otelin çalıştığı müşteri hizmetleri servisine ait oluyor. Bu nedenle web sitesinden otelin gerçek numarasını bulun ve resepsiyondaki gerçek görevliyle konuşun, bazen elde ettiğiniz indirimin oranı %30’u buluyor. Bu telefon görüşmesini de 9.00 – 13.00 arası dışında bir zaman diliminde yapın, zira bu aralık otel çalışanlarının en yoğun olduğu zamana denk geliyor.

  • Her Zaman Kredi Kartınızı Kullanın

Bizdeki alışkanlık farklı olsa da, yurt dışı otellerde nakit para kullanmak sıcak karşılanmıyor. Hatta çoğu otel, nakit para olarak ödeme yapmayı tercih ederseniz ayrı bir depozit talep ediyor. Bu nedenle nakit olarak ödeme yapmak, normalden daha pahalıya patlıyor.

  • Saat Farkını Hesaba Katın

‘Acemi’ gezginlerin en sık yaptığı hatalardan biri de, kıtalar arası tatillerde saat farkını hesaba katmamak. Ayın 14’ünde uçağa bineceğiniz için, 15’ine rezervasyon yaptırmakta tereddüt etmiyorsunuz. Ancak Batı yönüne kıtalar arası uçarsanız, yere indiğinizde halen ayın 14’ünde oluyorsunuz! Doğu yönüne giderseniz de, bir gün atlamış sayılıyor ve boş yere para ödüyorsunuz. Kısacası, rezervasyon yaptırırken uçağınızın iniş saatine ek olarak tarihine de dikkat edin, zira kat ettiğiniz saat dilimleri arttıkça basit ancak can sıkıcı hatalar yapılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir