Vizesiz Avrupa’da Sona mı Yaklaşılıyor?

vize_blog

Vizesiz Avrupa’da Sona mı Yaklaşılıyor?

Avrupa Birliği Komisyonu, Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine yapacakları seyahatlerde vize serbestisi uygulanması için bugün tavsiye kararı aldı.

Komisyon karşılanması gereken 72 kriterden eksik olanlarının yerine getirilmesi için Türkiye’ye Haziran sonuna kadar süre verdi.

Eğer tüm kriterler bu zamana kadar yerine getirilirse Türkiye’ye vize serbestisi 1 Temmuz 2016 tarihinde teknik olarak yürürlüğe girecek.

Bu tavsiye kararı vizelerin kaldırılması yönündeki sürecin devamı konusunda oldukça önemli. Bu tavsiye bir bakıma yeşil ışık niteliğinde. Ancak bu kesin olarak vize muafiyeti sağlandığı anlamını da taşımıyor. Bu sürecin tamamlanması için siyasi onay sürecinin de olumlu bir şekilde sonuçlandırılması şart. Bu süreçte hem Avrupa Parlamentosu’nun hem de AB Konseyi’nin onayı gerekiyor.

13177647

Vizelerin Kaldırılması Ne Anlam İfade Ediyor?

  • Vizesiz seyahatler 3 ay süre ile Schengen ülkelerine ziyarete izin veriyor. Daha uzun süreler için vize gerekli.
  • Sağlanacak bu vize serbestisi Türk vatandaşlarının bu ülkelerde çalışmaları için izin sağlamıyor.
  • Vizelerin kalkacak olması seyahatseverlerin Vize masrafı için ödedikleri ücretlerin cebinde kalmasını sağlıyor. Bu da yeni seyahatler için kaynak oluşturuyor.
  • Vize başvurusu için evrak toplama ve başvuru yapma süreçlerini ortadan kaldırarak, özgürce yurt dışı seyahatin önünü açıyor.
  • Vizesiz sehayatin yurt dışı turizme de katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Şu anda vizesiz ziyaret edebileceğiniz diğer turlar için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.cafetur.com/vizesiz-turlar

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir