Venedik’te romantizmin ipuçları

venedikte-romantizmin-ipuclari-1453735486.jpg

Venedik buram buram romantizmi çağrıştıran bir şehir. Şehre adımınızı attığınız o ilk anda bunun yalan bir vaat olmadığını, dünyanın en aşk dolu kentlerinden birinde olduğunuzu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Her sokağın arasında aniden karşınıza çıkan kanalları, minik köprüleri, rengarenk evleri, gondolları ile bir masal şehri adeta. Ve bu kentte sevdiğiniz kişiyle yapacak şeylerin sonu yok gibi. Seyahatinizi unutulmaz kılmak için derlediğimiz bu listeyi yanınıza almadan sakın Venedik’i ziyaret etmeyin.

Rialto köprüsünden manzarayı seyredin
Şehrin sokaklarında gezerken karşınıza çıkacak güzelliklerden biri Rialto Köprüsü. Orijinali ahşap olarak inşa edilen köprü 400 yıl sonra yıkılınca yeniden daha sağlam bir şekilde yapılmış. Köprünün üzerindeki tarihi dükkanları, 12. yüzyıldan beri faaliyette olan kuyumcuları gezmek başlı başına bir zevk. Rialto köprüsüne ulaştığınızda, beş dakikanızı ayırıp, Büyük Kanalı seyretmenizi öneririz. Kanal bu açıdan bakıldığında çok etkileyici ve kesinlikle şehrin en romantik noktalarından biri.

Gondol yerine Vapuretto’ya binin
120 tane küçük adacığın üzerine kurulu, 170’ten fazla kanala, 400 köprüye sahip Venedik'te eskiden olduğu gibi bugün de kent içi ulaşım kanallar üzerinde çalışan gondollar ve teknelerle sağlanmakta. Ancak size önerimiz gondol yerine havaalanından anında karşılama yapabilen deniz taksileri yani Vapuretto’ları kullanmanız yönünde… Sadece 20 dakika içerisinde sizi hedefinize ulaştıracak olan bu araçlar hem çok heyecan verici, hem de son derece romantik… Kendinizi o 20 dakika boyunca bir film yıldızı gibi hissedeceğinize emin olabilirsiniz. 

Mum ışığında konser
Venedik’in en ünlü opera binası La Fenice’yi gördünüz mü bilmiyoruz. Ama size çok az kişinin bildiği ve en az La Fenice kadar muhteşem bir önerimiz var. Musica a Palazzo, tarihi bir saray atmosferinde hizmet veren son derece etkileyici bir kulüp. Meşhur La Traviata operasını üç solist ve bir quartet eşliğinde, mum ışıklarıyla izlemek ise unutulmayacak bir deneyim. En fazla 100 kişilik dinleyici kitlesi var ve sanatçılar hemen elinizi uzatma mesafesinde. Çok ama çok özel bir gece için mutlaka aklınızda bulundurun.

Sokaklarında kaybolun
Venedik bir karnaval şehrinden çok daha fazlası… Dünyaca ünlü kiliseleri, meydanları, müzeleri, kanalları, köprüleri ile adeta bir labirent. Zaten bu şehri bu kadar özel kılan şey işte tam bu benzersiz yapısı. Tüm bunların arasında kaybolmak, şirin bir köprü, küçük bir meydan keşfetmek son derece romantik olabilir. Bir süreliğine haritayı çantanıza kaldırın ve içinizdeki sesi dinleyerek sokakların arasında kaybolun. Kim bilir ne güzelliklerle karşılaşacaksınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir