Venedik’te gondol kiralamanın püf noktaları

venedikte-gondol-kiralamanin-puf-noktalari-1453735489.jpg

Suların şehri, maskelerin şehri, köprüler kenti veya yüzen şehir onun adlarından bazıları…

18 adadan oluşan, kanalları ve köprüleriyle Avrupa’nın en romantik kentlerinden olan Venedik’te yapılmadan dönülmesi gereken şeylerin başında gondol geliyor. Evet biraz klişe olabilir ama uzak bir yoldan geldiniz ve bunu kesinlikle hak ettiniz. Peki Venedik’te gondola kiralamanın incelikleri neler?

Gondola nereden binebilirim?
Hemen hemen her yerden. Gondollar Venedik’te pek çok kanalda karşınıza çıkacaktır. Bu yüzden özel bir kalkış merkezi ya da limanı yoktur.

Rotayı nasıl belirlemem lazım?
Pek çok gondol turu Büyük Kanal’ı (Grand Canal) kapsasa da, aslında daracık sokak aralarında dolaşmak, Büyük Kanal gibi çok büyük alanlarda gezmekten daha zevklidir. Bu yüzden iç sokaklardan oluşan sessiz ve etkileyici bir rota, sizi daha mutlu edebilir.

Gondol kiralamanın bedeli nedir?
Venedik yönetimi tarafından gondol kiralama bedeli sabitlenmiştir. Bu nedenle nereden binerseniz binin bu fiyat değişmez. Gündüz 6 kişiye kadar 40 dakikalık tur 80€, gece ise 100€’dur.

Fiyat biraz pahalı. Ekonomik hale getirmenin yolu var mıdır?
Evet var. Santa Maria del Giglio’da bekleyen diğer turistlerle gondol paylaşma yoluna gidebilirsiniz ya da bu fikirden hoşlanmadıysanız Büyük Kanal’dan geçen ve yine hoş bir deneyim vadeden traghetto isimli vapurlara binebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir