Vatikan’a gitmeden önce bunlara göz atın

vatikana-gitmeden-once-bunlara-goz-atin-1453735484.jpg

Katolik dünyasının merkezi, Papa’nın evi, İtalya’nın gözbebeği Vatikan… Roma’yı ziyaret etmeye karar verdiyseniz ve büyüleyici Vatikan’ı görülecekler listenize eklediyseniz, çok doğru bir karar aldığınızı şimdiden söyleyebiliriz. Roma’nın belki de en popüler ve en turistik noktalarından biri olan Vatikan, eğer önemli noktalara dikkat edilmezse yorucu bir seyahat noktası olabiliyor. Saatlerce sırada beklemeden önce önerilerimize kulak vermenizi öneririz.

1. Vatikan’ı gezme kararı aldıktan sonra gerçekleştirmeniz gereken en önemli şey internet üzerinden bilet almak olmalı. Aksi takdirde, özellikle turistlerin yoğun olduğu bir dönemde gitmişseniz, bilet almak için çılgın kuyruklarla uğraşmanız gerekebilir.

2. Papanın evine gitmenin bir bedeli var. Aynı camilerde olduğu gibi burada da kıyafete çeki düzen vermek gerekiyor. Şort, kısa etek, askılı bluzla bahçe kısmında gezilebilse de, iç kısımlara girmeye izin verilmiyor.

3. Sıra beklemek Vatikan’ın en önemli parçası. Ancak gerçek anlamda kilometrelerce sıra beklemek istemiyorsanız açılış saatinde orada olmaya bakın. Bir de hafta sonu ve özel günlerde uzak durmak gerekiyor.

4. Klostrofobiniz varsa Vatikan size uygun bir yer olmayabilir. Vatikan’ın kubbelerine çıkarken, daracık ve insanın vücudunu yay şekline sokan merdivenlerden geçmeye hazır olun ve yanınızda mutlaka soğuk su bulundurun.

5. Su demişken, mutlaka suyunuzu Vatikan dışından tedarik etmeye bakın. Vatikan’ın içindeki fiyatlar son derece yüksek.

6. Çarşamba günü giderseniz Papa’nın konuşmasını dinleyebilirsiniz.

7. Vatikan’a her ayın son Pazar günü giriş ücretsiz.

8. Vatikan’ı hatırlatacak bir hediyelik alma niyetindeyseniz bunu Vatikan’ın içinden değil, Roma’da daha az turistik bir yerden yapmanızı öneririz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir