Unutulmaz Bir Yılbaşı Geçireceğiniz 10 Şehir

yilbasinda_nereye_kacsak_blog

Güzel bir yeni yıl kutlaması yapmak istiyorsunuz ama yeni yıla hangi ülkede ya da hangi şehirde girmeniz gerektiğine bir türlü karar verememiş olabilirsiniz. Çünkü tüm ülke ve şehirler kendi yılbaşı coşkusunu ön plana çıkartıyor ve bu coşkuyu yansıtmak için adeta birbirleri ile yarış haline girmiş durumdalar. Birbirinden güzel sokak aydınlatmaları, partileri, eğlenceleri ve etkinlikleri ile her biri şehirleri canlandırıyor. Yeni yıla farklı bir hava katmaya ve yeni yılı en güzel hali ile yansıtmaya çalışıyorlar. Peki, yeni yılı hangi dünya şehri daha güzel karşılıyor? İşte Unutulmaz bir yılbaşı geçireceğiniz 10 yer…

New York – Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin kalbi New York şüphesiz yılbaşının en görkemli kutlandığı şehirlerden biridir. Kutlamaların en kalabalık yeri ise tabii ki o meşhur Times Meydanı. 1907 yılından beri rutin olarak her yılbaşında Times Meydanı’ndaki bir binanın tepesinden aşağıya dev kristal bir top indirilir. New Yorklular bu geleneğe “Ball-Drop” derler. Kristal top, yeni yıla geri sayımın başlaması ile birlikte aşağıya doğru indirilmeye başlanır. İndirilirken arkada bırakılan senenin neonları sönerken yeni seneninki yanmaya başlar. Times Meydanı’ndaki coşkuyu arttıran şey elbette ki sadece bu gösteri değil. Ünlü şarkıcı ve grupların verdiği konserler, havai fişek gösterileri, konfeti gösterileri sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Ancak bu muhteşem görsel şovu kaçırmamanız adına en geç saat 20.00’de meydanda olmanızda fayda var. Yeni yılı Times Meydanı’nda yer alan restoranlardan birinde geçirmek de güzel alternatiflerden biridir. Bu muhteşem şehirde yeni yıla girmek isterseniz Yılbaşı New York Turu sayfamıza bakabilirsiniz.

Paris – Fransa

Tam bir açık hava müzesi olan Fransa’nın başkenti Paris’te yeni yılı kutlamak için en ideal nokta Zafer Takı ile Concorde Meydanı’nı birbirine bağlayan Champs Elysees’dir. Champs-Elysees ve kentin önemli tarihi yapıları, yılbaşı gününden 1 ay kadar önce kentin önde gelen sanatçıları tarafından süslenir, ışıklandırılır. 20 bin ampulle donatılmış olan Eyfel Kulesi’nin gece yarısı saat 01.00’de diğer ışıklandırmaları söndürülür. Sadece yanık kalan hareketli pırlanta renkli ışıklandırmaları farklı bir görsellik sunar. Yılın bu döneminde kentte görsel bir şölen vardır. Champs-Elysees bulvarı ve Eyfel Kulesi çevresindeki meydanlar, yılbaşı akşamı saat 17.00’den sonra trafiğe kapatılır ve meydan insanlarla dolmaya başlar. Yılbaşı gecesi oteller, barlar, restoranlar tam kapasite çalışır, meydanları ve bulvarı bu mekânlardan gelen müzik hareketlendirir. Saat gece yarısı tam 12’de Trocadero Meydanı’ndaki Chaillot Sarayı’nın altından ve Eyfel Kulesi’nden muhteşem bir havai fişek gösterisi yapılır. Her sene yaklaşık 2 milyon kişi Champs Elysees’den ya da Eyfel Kulesi’nin çevresinden bu gösteriyi izler. Saat tam 12’ye geldiğinde o müthiş kalabalık; yeni yılı coşkuyla karşılar. Paris’te bir restoran ya da barda yeni yıla girmek istiyorsanız, önceden rezervasyon yapmanızda fayda var. Yılbaşı gecesi yapılabilecek bir diğer etkinlik ise Eyfel Kulesi altından hareket eden ışıklandırılmış tekneler ile Seine nehrinde dolaşarak kentteki görsel şöleni izlemektir. Bu muhteşem şehirde yeni yıla girmek isterseniz Yılbaşı Paris Turu sayfamıza bakabilirsiniz.

Barselona – İspanya

İspanya’da yeni yıl kutlamaları aile ve arkadaşların bir araya toplanması ile yenilen büyük bir yemek ve şarap ile başlar. Bu buluşmalar genellikle evlerde yapılsa da, buluşmalarını meşhur Katalan mekânlarında ya da lüks restoranlarda kutlayanlar da var. Yılbaşı gecesi saat on ikiyi gösterdiğinde, İspanyolların yıllardır devam eden bir geleneği ile tanışacaksınız. Saat tam on ikide İspanyollar ağızlarına bir düzine yani tam on iki tane üzüm atıyorlar. Buna da “iyi şans üzümü” diyorlar. Bir sonraki sene bolluk ve bereket istiyorsanız yanınıza on iki üzüm tanesi almayı unutmayın. Son üzüm tanesi de yutulduktan sonra tüm Barselonalılar Las Ramblas caddesinde ya da Gotik Meydanda toplanıyor. Çevredeki eğlence merkezlerinden sokağa taşan müzik ile eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Ayrıca Barselona’nın o muhteşem sokaklarındaki yılbaşına özel yapılan ışıklandırmalar şehrin güzelliğine ayrı bir güzellik katıyor. Bu muhteşem şehirde yeni yıla girmek isterseniz Yılbaşı Barselona Turu sayfamıza bakabilirsiniz.

Londra – İngiltere

İngiltere’nin başkenti Londra’da yeni yıl kutlamaları bir başka oluyor. Bu muazzam şehirde gece yarısına kadar süren sokak partilerinin yanı sıra kalabalıkla birlikte Trafalgar Meydanı’nda yen yıla girmek Londra’nın yeni yılda klasikleri arasındadır. Saat tam 00.00’ı gösterdiğinde ve Big Ben‘in çanları çaldığında meydanda bulunan kalabalık birbirleri ile öpüşür ve yeni yıla merhaba der. London Eye üzerinde gerçekleştirilen havai fişek gösterilerini izlemek istiyorsanız, Thames nehri kenarında yerinizi almalısınız. Yılbaşında Londra’nın diğer kalabalık ve hareketli bölgeleri ise opera ve müzikallerin kalbi olan Convent Garden ve sokak sanatçıları ile dolup taşan Leicester Meydanı’dır. Bu muhteşem şehirde yeni yıla girmek isterseniz Yılbaşı Londra Turu sayfamıza bakabilirsiniz.

Moskova – Rusya

Rusya’da yeni kutlama hazırlıkları yaklaşık 20 gün önceden başlar. Yeni yıl gecesi ailece yenecek olan akşam yemeği büyük önem taşır. Saat 23.00 civarında sokaklarda pek kalabalık göremezsiniz çünkü boştur. Herkes aileleri ile birlikte yemektedir. Gece yarısına 10 dakika kala, ekrana çıkan devlet başkanı yeni yıl dileklerini iletir, halkın yeni yılını kutlar. Saat tam 12’de asıl eğlence başlar. Milyonlarca havai fişek gökyüzünü renklere boyar. Bu sadece önemli meydanlarda değil, mahalle aralarında bile bir gelenektir. Her mahalle bir diğeri ile yarışır gibi havai fişek patlatır. Tabii en görkemlisi Moskova’da Kızıl Meydan’da yaşanır. Kızıl Meydan’da ve sokaklarda içki içilmesi yasaklanmış olsa da, bu yasağa çok az kişi rağbet eder. Rusların yeni yıl bayramı 10 gün sürer ve 9 Ocak’ta yeniden iş başı yaparlar. Siz de bu muhteşem şehirde yeni yıla girmek isterseniz Yılbaşı Moskova Turu sayfamıza bakabilirsiniz.

Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri

‘Kul ‘am wa antum bi khayr!’ o gece bu cümleyi sık sık duyacaksınız. Bu cümle, mutlu yıllar anlamına geliyor. Yeni yıl kutlamalarının en gösterişli yapıldığı yerlerden biri de Birleşik Arap Emirlikleri şehri olan Dubai’dir. Dubai’nin de birkaç havai fişeğe hayır diyemediğini duymak sürpriz olmaz; aslında kesin bir sayı vermek gerekirse, tam 479.651 muhteşem patlamadan bahsediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Dubai, tüm zamanların en büyük havai fişek gösterisiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi! Tüm bunları tasarlayan kişi, 6 dakikalık gösteriyi planlamak için 10 ay uğraşarak, 160 katlı Burj Khalifa gökdeleni ile 58 kilometrelik inci beyazı sahili ışıklara boğan Amerikan piroteknik sanatçısı Phil Grucci’dir. Bütün bunlar geçtiğimiz 2 yıl önce oldu, ancak bu yılki geri sayım için de aynı derecede büyük ve abartılı şeyler beklemek yanlış olmaz. Yılbaşı gecesi dünyanın her yerinden gelen turistler ünlü Burj Khalifa etrafında toplanır, önce gökdelenin hemen yanında bulunan su dansı gösterileri yapılır ve muhteşem yılbaşı partisi başlar. Doğal olarak Dubai’de dış mekânlardaki partilerde alkol yasaktır. Ancak şehirde bulunan barlarda alkol satışı var. Dubai’deki yılbaşı partisi için en görkemli yeni yıl kutlaması yakıştırmasını yapabiliriz. Siz de bu muhteşem şehirde yeni yıla girmek isterseniz Yılbaşı Dubai Turu sayfamıza bakabilirsiniz.

Roma – İtalya

Eğer iyi zaman geçirme anlayışınız şarkı ve dans ise, o zaman yılbaşında gitmeniz gereken yer İtalya’nın başkenti Roma’dır. Orta Çağ’dan kalma Trastevere bölgesi, konukların birlikte hoşça vakit geçirdiği, sunulan beyaz İtalyan şampanyası Prosecco’sunu yudumladığı ve sokak gösterileri ile saat 12’yi vurduğunda fırlatılan havai fişeklere dansla eşlik ettiği efsanevi yılbaşı sokak partilerine ev sahipliği yapar. Diğer popüler bir mekân ise, her yıl İtalya’nın en büyük pop yıldızlarının ücretsiz konser verdiği tarihi Roma savaş arabası yarış stadyumu Circus Maximus’tur. Klasiklerden hoşlananlar içinse, Castel Sant’Angelo’nun yanında bulunan kilise akşam olunca Vivaldi ve Verdi gibi çağlara damgasını vuran İtalyan bestecilere adanmış bir orkestra performansına ev sahipliği yapmaktadır. Ancak yılbaşında burada görebileceğin en büyük olay gökyüzünde patlayan havai fişekler değil. Gece partisinden önce akşam saat 5’te Vatikan Şehri içerisindeki St. Peter Meydanı’na giderseniz, Papa Franciscus’un önderlik ettiği, Hz. İsa’nın doğumunu simgeleyen töreni izleyebilirsiniz. İtalya’da yeni yılda şans getirdiğine inanılan bir sembol olan kırmızı iç çamaşırını giymek ise olmazsa olmazlardan. İtalya’nın gözbebeği olan Roma’da yeni yıla girmek isterseniz Yılbaşı Roma Turu sayfamıza bakabilirsiniz.

Prag – Çek Cumhuriyeti

Son yılların popüler Avrupa şehirlerinden olan ve kimilerine göre ‘Romantik Şehir’ olarak anılan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, yılbaşı tatili için de en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Hüzün ile romantizmin muhteşem uyumunu sunan bu büyülü kentte yeni yılı karşılayanlar unutulmaz anlara şahit oluyor. Prag’da yılbaşı; onların deyimiyle Silvester, gelenekselliğini hala koruyor. Önce aileler ve arkadaşlar bir araya geliyor akşam yemeği yeniyor. İlerleyen saatlerde ise insanlar kent meydanlarına dağılıyorlar. Yılbaşının vazgeçilmez şovlarından olan havai fişek gösterilerini en iyi görebileceğiniz yerler; Petrin Tepeleri ve Prag Kalesi’dir. Ayrıca havai fişeklerin su üzerindeki yansımalarını da Eski Kasaba Meydanı’ndan görebilir ve bu eşsiz görüntüyü hafızanıza kazıyabilirsiniz. Bu geleneksel kutlamaların dışında son moda kutlamalar için Prag’ın tarihi sokaklarından Eski Kasaba Meydanı’ndaki kalabalığa karışıp, doyasıya eğlencenin tadına varabilir ya da Vltava Nehri’ndeki bot turları ile sakin ve romantik bir gece geçirebilirsiniz. Romantik Şehir Prag, her yıl tüm ziyaretçilerine unutulmaz bir yılbaşı imkânı sunuyor. Siz de bu muhteşem şehirde yeni yıla girmek isterseniz Yılbaşı Prag Turu sayfamıza bakabilirsiniz.

Vilnüs – Litvanya

Yeni yıla başlamak için hesaplı ve neşeli Vilnüs‘ten daha romantik bir yer bulmak kolay değildir. Tabii ki Litvanya başkentinin havai fişek gösterileri diğerleri kadar şaşaalı değil, ancak diğerlerine ayıracağınızın yarısı kadar bir bütçeyle, havai fişeklere ek olarak bu kıymeti bilinmeyen şehrin kendine has büyüleyici ve romantik havasını en olgun zamanındayken yaşama fırsatına sahip olabilirsiniz. Burada her şey büyük geri sayımdan ibaret değil. Kutlamalar burada şehrin her yerinde ve özellikle Kalnai ile Vingis şehir parklarında gerçekleşen günlük konser ve eğlencelerle 26 Aralık’ta başlar. Büyük yılbaşı gecesine gelindiğinde ise, Barok Eski Şehir’in sunduğu harika restoran, gece kulübü ve barlardan herhangi birinde vakit geçirmek için burayı ziyaret eden turistler sıraya girer. Ancak özel bir Litvanya yılbaşı kutlaması için en doğru tercih sokaklara inip, kalabalık cadde köşelerinde kutlama yapan yerel halkla kaynaşmak ve daha sonra gece yarısı havai fişek gösterileri ve güneşin doğuşuna kadar sürecek partiler için şehir merkezindeki Katedral Meydanı’na gitmek. Siz de bu küçük, bir o kadar şirin şehirde yeni yıla girmek isterseniz Yılbaşı Litvanya Turu sayfamıza bakabilirsiniz.

Berlin – Almanya

Stil ve kalitenin şehri Berlin’de yılın her anı zevkli partilere katılmak ve eğlenmek mümkün. Ancak parti ve festival kültürü oturmuş bir kentte bir de yılbaşı geçirdiğinizi düşünün! Brandenburg Kapısı’nın etrafından toplanan milyonlar yılbaşını tam bir festivale çeviriyor. İki kilometre boyunca uzanan festival alanında yemek ve içki stantları, ışık şovları ve havai fişek gösterisi ile yılbaşı kutlaması çerçevesinde aradığınız her şeyi gece boyunca Berlin’de bulabilirsiniz. Siz de bu muhteşem şehirde yeni yıla girmek isterseniz Yılbaşı Berlin Turu sayfamıza bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir