Turizm terimleri, turizm kısaltmaları

terimler-fb

Anlamını Merak Ettiğiniz Turizm Terimleri

Profesyoneller bu terimleri kullanıyor, her tatilci de gerçek anlamlarını merak ediyor fakat bir türlü soramıyor! İtiraf ediyoruz, bazen biz de geleneğe uyup bol miktarda turizm terimi kullanıyoruz. İyi ama nedir bunların gerçek anlamları? Peki ya anlamını bildiğini düşündüğünüz bir terim, aslında çok farklı bir şeyi kastediyor olabilir mi? Sizin için hazırladığımız listemizi okuduktan sonra, hepiniz bir “turizm profesyoneli” olacaksınız, garanti ediyoruz!

Turizm Terimlerinin Anlamları

  • Check-In : Bu İngilizce terim, “checking in” sözcüğünün kısaltması sayılıyor. Check-in, belli bir yere ulaştığınızı ifade etmek için kullanılan bir terim. Otel, havalimanı ve hatta bir restorana dahi check-in yapabiliyorsunuz. Ancak turizm sektöründe, bir otele giriş yaptığınız ve resepsiyondan anahtarı teslim aldığınız anı ifade ediyor. Yasal olarak bir otelin sorumluluğu check-in işleminden sonra başladığından, bu ayrıntıyı bilmeniz önem taşıyor. Özellikle yurtdışı turlar için önem taşıyan bir işlem bu, zira süreç boyunca kibar davranmanız, check-in işlemini saat 12.00 ile 15.00 arasında tamamlamanız gerektiği ve tüm sürecin 30 ile 60 dakika arasında sürebileceğini bilmeniz bekleniyor. Diğer bir deyişle, ülkemizde çoğunlukla resepsiyondan oda anahtarını teslim almaktan ibaret olsa da, yurtdışı otellerinde adeta bir “tören” havasında gerçekleşiyor.
  • Check-Out : Check-in işleminin ayrıntılı olduğunu düşünüyorsanız, bir de check-out’a göz atın! “Checking out” sözcüğünün kısaltması olan bu terim, isminden de anlaşılabileceği üzere bir lokasyondan, örneğin bir otelden çıkış yaptığınız anı ifade ediyor. Sanıldığından daha karışık bir iş bu; zira otelden check-out yaptığınız an, hem otelin sorumluluğunun ve hem de sizin ücret ödeme yükümlülüğünüzün sonlandığı anı belirliyor. Çoğu otel, check-out işlemlerinin saat 12.00’a kadar tamamlanmasını talep ediyor. Bu saati geçirirseniz, otele yeniden ücret ödemeniz gerekebiliyor (Bu nedenle, check-in sırasında check-out saatlerini de resepsiyona sormanızı tavsiye ediyoruz). Yine check-out sırasında mini bar tüketiminizi resepsiyona bildirmeniz bir nezaket göstergesi sayılıyor.
  • Destinasyon : Bizim de çok sık kullandığımız bir terim bu ve İngilizce “destination” sözcüğünün bozulmuş halinden oluşuyor. Birebir sözcük çevirisi “varış yeri” şeklinde, ancak birden fazla anlam barındırıyor. Hemen tüm turizm firmalarının kullanması da bundan kaynaklanıyor, zira destinasyon diyerek, bir seferde birden fazla şey anlatmak mümkün oluyor. Destinasyon; hem gideceğiniz ülkeyi, hem şehri ve hem de otelinizi tanımlamak için kullanılabiliyor. Örneğin “tatil destinasyonu” sözcüğü, tatilinizi geçireceğiniz tüm bu noktaları tek bir seferde ifade edebiliyor.
  • BAR, BRG, B/B : Yurtdışında size en uygun oteli bulabilmek için, bu kısaltmaların anlamlarını bilmek büyük önem taşıyor. BAR, “Best Available Rate” sözcüğünün kısaltması ve “Mevcut En iyi Fiyat” anlamına geliyor. BRG ise benzer şekilde “Best Rate Guarantee” sözcüğünün kısaltması oluyor ve “En İyi Fiyat Garantisi” anlamında kullanılıyor. BRG, yurtdışında oldukça yaygın bir uygulama ve aynı özelliklere sahip bir başka otelin daha düşük fiyat verdiğini kanıtlarsanız, bazen ücret ödemeden dahi konaklamanız mümkün olabiliyor. B/B ise, “Bed & Breakfast” sözcüğünün kısaltması, bizdeki yarım pansiyon konaklamaya denk geliyor. Bu konaklama türünde, sadece kahvaltı hizmeti veriliyor.
  • All Inclusive : Bizdeki “her şey dâhil” uygulamasının İngilizce karşılığı olan bir terim. All Inclusive tatiller, yiyip içtiğiniz her şeyin oda fiyatına dâhil olması durumunu ifade ediyor. Diğer bir deyişle, otelinize oda fiyatından başka hiçbir ücret ödemeniz ve örneğin “mini bar stresine” girmeniz gerekmiyor. Ancak sunulan hizmetin kapsamının önceden öğrenilmesi önem taşıyor. Zira aynı bizdeki her şey dâhil sistemlerinde olduğu gibi, bazı içki çeşitleri, aktiviteler ve yine bazı yiyecek türleri kapsam dışı tutulabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir