Soğuk Havalara İnat, Kıbrıs Turu!

Kibris-2

Akdeniz’in En Güzel Adası

Kıbrıs; Akdeniz’deki en büyük ve en kalabalık üçüncü adası. (Merak edenler için, ilk ikisi Sicilya ve Sardinya.) Adanın tarihçesi, sanılandan çok daha eskilere uzanıyor ve M.Ö. 10.000 yıllarına dek gidiyor. Bunun nedeni, Kıbrıs’ın çok sayıda tatlısu havuzu barındırmasından kaynaklanıyor. Sulak ve verimli toprakları, Sümer’den Mısır’a, Büyük İskender’den İran’a, pek çok kültüre ev sahipliği yapmasına neden oluyor. 1878 yılında adanın tamamı, İngiltere İmparatorluğu’nun bir parçası haline geliyor ve ada nüfusunun %18’ini oluşturan Türkler, 1974 yılında bağımsızlıklarını ilan ederek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni kuruyor. Ancak adanın her yanında, farklı kültürlerin ve İngiliz mimarisinin etkileri kolayca görülebiliyor. Kıbrıs, neredeyse dört mevsim sıcak bir yer ve bu nedenle istediğiniz her zaman güneş, deniz ve huzur dolu bir tatil yapma fırsatı tanıyor. Kıbrıs turu , hem bu nedenle ve hem de Türkiye’ye olan yakınlığından dolayı, en popüler tatil seçeneklerinden biri oluyor.

Kıbrıs’ta Görülecek Yerler

Kıbrıs Türkleri, ada nüfusunun %30’unu oluşturuyor. Sıcakkanlı ve iyi niyetli insanlar, tarihi bağlarımız nedeniyle de yabancılık çekmeniz söz konusu olmuyor.  Kıbrıs Cumhuriyeti, Girne, Bafra, Mağusa ve Lefkoşa olmak üzere dört ana bölge barındırıyor. Girne, en hareketli ve en kozmopolit yer olması ile biliniyor. Yaklaşık üç bin yıllık tarihi ve bir liman şehri olması, sayısız sürpriz barındırmasını sağlıyor. Profesyonel eğlence mekânlarına da ev sahipliği yapan şehir, Mavi Köşk, Girne Kalesi, Bellapais Manastırı ve Batık Gemi Müzesi gibi ziyaret edilmesi gereken pek çok yer içeriyor. Mavi Köşk özellikle ilginç bir yer, bir silah kaçakçısı tarafından inşa edilen bu köşk, hem gizem dolu bir tarihe sahip ve hem de Türk ile Rum mimari anlayışlarının önemli bir simgesi sayılıyor. Bekkapais Manastırı ise huzur ve dinginlikle adeta özdeşleşmiş bir yer, Beylerbeyi Köyü’nde yer alan bu manastır, Gotik mimarinin Avrupa dışındaki tek örneği kabul ediliyor.

Kıbrıs turu içindeki en ilginç şehirlerden biri ise Lefkoşe. Venedik, Osmanlı, Arap ve İngiliz kültürlerinin hepsini birden barındırıyor. Özellikle yakın tarihe merak duyanlar için uygun bir şehir, zira çok sayıda müze ve askeri anıt barındırıyor. Büyük Han, Selimiye Camii ve Barbarlık Müzesi, ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Özellikle Barbarlık Müzesi, adanın yakın tarihine sarsıcı bir şekilde tanıklık etmenizi sağlıyor. Büyük Han ise günümüzde çok sayıda restoranın bulunduğu bir alan ve önemli bir lezzet durağı olmayı başarıyor.

İsterseniz Sakin, İsterseniz de Eğlence Dolu Bir Tatil

Kibris

Mağusa, Kıbrıs turu içerisindeki “deniz, güneş ve kum” ayağını oluşturuyor. Kıbrıs’ın en güzel plajı olan Karpaz Plajı, bu bölgede yer alıyor. Milli Park ilan edilen bu alan, su kaplumbağalarının da yumurtlama alanı ve özenle korunuyor. Bölgede yer alan sayısız ve birbirinden güzel plajlarda denize girebilir, güneşlenebilirsiniz. Yine Mağusa’da bulunan Salamis Antik Kenti, sizi M.Ö. 11. yüzyıla dek uzanan bir yolculuğa çıkartıyor.

Kıbrıs turu içinde beklentiniz doğal güzelliklerden yanaysa, Bafra bölgesi en uygun yer. Yakın zamanlarda yerleşime açılan bu bölge, aynı nedenle el değmemiş doğal güzellikler içeriyor. “Meşhur” Karpaz eşekleri Dipkarpaz Köyü’nde yer alıyor ve sanki akıp giden zamanın durduğu bir köyü görmenizi sağlıyor. Yine bu bölgede yer alan Altın Kumsal’da huzur dolu bir zaman geçirebilir, çadır dahi kurabilirsiniz. Mücendra pilavını ve hellim peynirini tatmadan geri dönmeyin! Olur da dönerseniz, Café Tur avantajlı koşulları ve uygun fiyatlarıyla bir sonraki Kıbrıs turunuz için de hazır, sizi bekliyor.

Kıbrıs turları ile alakalı detaylı bilgi almak için, aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.cafetur.com/kibris-turlari

Alternatif vizesiz turlar incelemek için, aşağıdaki linke göz atabilirsiniz.

http://www.cafetur.com/vizesiz-turlar

Kıbrıs ile alakalı yaşadığınız tecrübeleri, seyahat anılarınızı veya merak ettiklerinizi yorum olarak paylaşmayı unutmayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir