Paris’te yılbaşı akşamı ne yapılır?

pariste-yilbasi-aksami-ne-yapilir-1453735498.jpg

365 günün en özellerinden biridir 31 Aralık’ı 01 Ocak’a bağlayan gece. Ve bazı yerler yeni yılı diğerlerinden daha coşkuyla, heyecanla ve mutlulukla karşılar. Paris’in kesinlikle bu şehirlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Aralık ayında hemen her caddesi ve sokağı ışıklandırılan Paris’i Noel Baba figürleri, geyikler, çanlar ve çam ağaçları sarmaya başlar. Yılbaşını Paris’te geçirmeye karar verdiyseniz lütfen sizin için hazırladığımız yılbaşı akşamı programına göz atın. Kim bilir, belki hiç aklınızda olmayan yeni bir fikir verebiliriz?

Listemize elbette Eiffel Kulesi ile başlıyoruz. Yeni yıl akşamı neredeyse 1 milyon insanın doldurduğu ünlü Eiffel Meydanı adeta bir şenlik alanına dönüşüyor. Çevrenizdeki herkes mutlu, herkes birbirini kutlayıp bu mutluluğu paylaşıyor. Işık gösterisinin ise hayat boyu unutulmayacak, özel bir deneyim olduğunu ise söylemeden geçemeyeceğiz.  

Paris’in anlamı caddeler, sokaklar, ara sokaklarda dolaşırken hissedildiğinden kendinizi her zaman olduğu gibi sokaklara atmanızı öneririz. Seine Nehri kıyısında gezerek, şehrin yeni ışıl ışıl halini izlemek ise büyük zevk verecektir.

Fransızlar, Paris içine Jardin des Tuileries, Jardin du Luxembourg, Parc Buttes-Chaumont, Parc de la Villette gibi birbirinden güzel parkları şahane bir peyzajla düzenleyip, Parislilerin kullanımına açmışlar ki Paris'te hayat güzelken çok daha güzel olsun. Yılbaşı günü ve diğer her gün bu parklarda huzurla, keyifle, mutlulukla dolu anlar geçirebilirsiniz.

Paris’e yeni yıl döneminde gidip, Noel pazarını gezmemek olmaz. Champs-Elysees Bulvarı’na kurulan bu pazar gezmesi, alışveriş yapması son derece keyifli bir alan. Champs-Elysees bulvarının geniş kaldırımları üzerine sıra sıra yerleşen hediyelik eşyacılar, sıcak şarap ve Waffle satan büfeler, fonda çalan Noel şarkıları ile keyifli dakikalar geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Yılbaşı kutlamalarının yapıldığı diğer bir bölge ise Champs-Elysees Bulvarı. Bulvarın üzerindeki bar ve café’lerde geceyi geçiren insanlar yılbaşı anında bulvara çıkıp kutlamalara orada devam ediyor. Coşkulu, kalabalık ve güzel bir kutlama için rotanızı Champs-Elysees bölgesine çevirin.

Ve elbette Paris’i aileniz ve çocuklarınız ile gitmişseniz yılbaşını en iyi şekilde kutlayacağınız bir diğer yerin Disneyland olduğunu söylememize izin verin. Disneyland’daki mükemmel havai fişek gösterileri, bu büyülü atmosferi tam bir masal ortamına dönüştürüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir