Paris Turları

Paris_turlari_blog

Seine Nehri’nin kenarında kurulan Paris, büyüleyici atmosferi ile her ziyaretçisini etkilemeyi başarıyor ve dünya çapında ‘romantizmin başkenti’ olarak tanınıyor. Ev sahipliği yaptığı Eiffel Kulesi, Notre-Dame ve Champs-Elysées Caddesi gibi anıtlara baktığınızda bunun nedenini anlamak kolay, ancak Paris’in asıl gizemi ‘küçük’ ayrıntılarda yatıyor. Küçük kafeler, taş kaplı sokaklar, her biri tablo güzelliğinde mahalleler, avangart sanat galerileri… Bunların hepsi, bir araya geldiğinde dünyanın en güzel şehirlerinden birini oluşturuyor.

Ünlü markaların butiklerinden lezzetli bir mutfak kültürüne kadar hayattaki güzel şeylerin sembolü olan Paris, çok sayıda tarihi anıt ve dünya çapında tanınan sanat eserleri de içeriyor. Louvre Müzesini herkes biliyor, hiç d’Orsay Müzesi ziyareti yaptınız mı? Eiffel Kulesine herkes tırmanıyor, hiç Saint-Germain-de-Prés’deki bir kafede oturup kahve yudumladınız mı? Paris, her defasında farklı bir deneyim yaşatmayı başarıyor, zira bu şehrin en küçük sokağı bile keşfedecek çok sayıda şey içeriyor. Kendine gezgin diyen herkesin, bu nedenle Paris’i muhakkak görmesi gerekiyor. Peki, Paris’te nereleri görmeliyiz? Bu şehirde ziyaret etmeden dönmememiz gereken yerler hangileri? Café Tur, sizin için hazırladığı listede Paris’in keşfe değer güzelliklerini sıralıyor.

Paris’te Görmeniz Gereken Yerler

Klasik ve ‘herkesin bildiği’ yerler ile başlayalım; zira hiçbir Paris turu onları ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmıyor. İlk sırada, elbette Eiffel Kulesi yer alıyor. 1889 yılında inşa edilen kule, tam 307 metre yüksekliğinde ve tüm şehre tepeden bakıyor. 276 metre yüksekliğe kadar çıkmanıza izin veriliyor, asansörü kullanabilir veya 704 basamağı tırmanmayı tercih edebilirsiniz. Zirvede, tüm şehir 360 derece ayaklarınızın altına seriliyor ve soluk kesici bir manzara sunuyor. İkinci kattaki Michelin yıldızlı Restaurant le Jules Vernes’de öğle yemeği yemeyi unutmayın! Louvre Müzesi ve Notre-Dame Katedrali, listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Louvre Müzesi aslında bir saray ve uzun süre boyunca Fransa kraliyet ailesine ev sahipliği yapmış bulunuyor. Günümüzde ise, dünyanın belki de en meşhur müzesi sayılıyor. 30.000’den fazla paha biçilemeyen sanat eserine ev sahipliği yapan Louvre Müzesi’nin en bilinen sergisi ise, bildiğiniz üzere Mona Lisa tablosu. Notre-Dame Katedrali ise tüm Avrupa’daki en görkemli Gotik anıt sayılıyor. 14. yüzyılda yapımına başlanan katedralin inşası tam 150 yıl sürüyor.  Büyüleyici ve hatta sersemletici bir güzelliği var, sadece dışarıdan bakmak dahi sizi başka bir dünyaya götürüyor.

Gelelim şehrin ‘o kadar da bilinmeyen’ güzelliklerine. Buraları ziyaret etmezseniz, Paris turu tamamlanmış sayılmıyor. İlk sırada, yukarıda da bahsettiğimiz d’Orsay Müzesi geliyor. Empresyonizm sanat akımına adanmış olan bu müze, Degas, Manet, Monet, Renoir, Bonnard, Cézanne ve Van Gogh’un paha biçilemeyen çalışmalarını sergiliyor. Palais Garnier Opera Binası ve Bibliotèchque-Musée de l’Opera da, görmeye değer bir başka yer. İkisi de aynı yerde ve 1862 yılından kalma bir bina içerisinde bulunuyor. Opera Binası, neo-barok mimari stilinin mükemmel bir örneği ve toplam 11.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Bibliotèchque-Musée de l’Opera (Opera Binası Müze ve Kütüphanesi) ise içinde yer alıyor ve bu sanat türüne adanmış en zengin müzelerden biri sayılıyor.

Luxembourg Bahçeleri ve Sainte Şapelinden bahsetmemek olmaz. İlki, dünyanın en güzel peyzajına sahip bahçelerinden biri sayılıyor ve aynı isimli sarayın içinde yer alıyor. 17. yüzyıldan kalma bu bahçeler, çok sayıda heykel ve süs havuzu da içeriyor. İkincisi ise Ortaçağ’dan kalan en görkemli anıtlardan biri; 1232 yılında inşa edilen şapelde Bizans’tan gelen sayısız sanat eseri bulunuyor. Denk gelirseniz şapel içinde düzenlenen klasik müzik dinletilerinden birine muhakkak katılmanızı tavsiye ediyoruz, tam anlamıyla ‘ilahi’ bir deneyim yaşatıyor.

Uygun Fiyatlı Paris Turları Fırsatları

Paris kelimenin tam anlamıyla büyüleyici bir şehir ve bir değil, birden çok kez ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Her ziyaretinizde keşfedecek başka bir şey bulmanız kolayca mümkün oluyor, zira bu şehrin harikaları saymakla bitmiyor. İster ilk ziyaretiniz olsun, isterse onuncusu; Paris’i keşfetmeniz için en uygun fırsatları ve en avantajlı fiyatları, her zaman olduğu gibi Café Tur sunuyor.

Paris turları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın

Bir önceki blog yazımızı incelemek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

2016 Bitmeden Görmeniz Gereken 5 Şehir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir