Oktoberfest Turları

Oktoberfest Turları

Oktoberfest Nedir?

Dünyanın en büyük bira festivali olan Oktoberfest, her yıl Almanya’nın Münih şehrinde düzenleniyor. Festivalin ismi, düzenlendiği aydan kaynaklanıyor; Oktoberfest, her yıl Eylül ayının son haftası başlayıp, Ekim (Oktober) ayının ilk haftasına kadar sürüyor. Diğer bir deyişle, birebir çevirisi “Ekim Festivali” şeklinde oluyor. Festivalin toplam süresi 16 gün ve her yıl 6.000.000’dan fazla insan katılıyor. Her yıl festival boyunca 8.000.000 litreden fazla bira tüketiliyor. Oktoberfest tarihi bir gelenek ve 1810 yılına dek uzanan bir geçmişi bulunuyor. O dönemde sıklıkla düzenlenen at yarışlarında, tüm izleyicilere şarap ve bira servis ediliyor. Avrupa’nın her köşesinden gelen bira üreticileri kendini tanıtmak için bu yarışlara katılmaya başlayınca, ilgi gösterenlerin sayısı da artıyor. Bir süre sonra, at yarışlarını bir kenara bırakıp sadece bira kutlaması olarak devam etmeye karar veriyorlar!

Oktoberfest, Almanya’nın yerel bayramlarından biri ancak eğlenceli havası ve elbette teması, dünyanın her köşesinde benzerlerinin düzenlenmesini sağlıyor. Diğer bir deyişle, Oktoberfest turları deyince tek bir ülke kastedilmiyor. Dünya üzerindeki her şehir, neredeyse kendi Oktoberfest festivalini düzenliyor! Ancak elbette, en görkemlisi ve en büyüğü halen Münih’te düzenleniyor.

Oktoberfest Aktiviteleri

Oktoberfest turları, ülke kadar içerik bakımından da ikiye ayrılıyor. Orta yaşın üzerindeki kişiler, daha sessiz ve sakin bir festival tercih ediyor. Nitekim bu yaş grubu için ayrı bir alan bulunuyor ve burada yapılan tek şey, keyifli bir yürüyüş yaparak tüm yerel bira üreticilerini ziyaret etmek ve tadım yapmaktan ibaret oluyor. Gençler için düzenlenen festival alanı ise oldukça hareketleri, zira çok sayıda aktivite hatta konser de düzenleniyor. Nitekim dünyanın en ünlü gruplarının dahi Oktoberfest etkinlikleri sırasında sahneye çıktığı biliniyor.

Oktoberfest, nerede düzenlenirse düzenlensin çok sayıda çadır içeriyor. Ortaçağ döneminden kalmış gibi duran çadırların her birinde, farklı bir bira üreticisi bulunuyor. Dünyaca tanınmış markalar kadar, tanınmak ve pazar payını genişletmek isteyen markalar da festivale katılıyor. Amaç tanıtım olduğu için, biralar ücretsiz! Bu nedenle yaşlı nüfus sadece tadım yaparak geri dönerken, genç nüfus eğlenceye devam ediyor. Nitekim Oktoberfest alanında kurulan lunaparklar, eğlence merkezleri ve hatta konser sahneleri, 16 gün boyunca çok farklı bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Denilen o ki, Oktoberfest’e katılan biri, başka hiçbir yerde o düzeyde bir eğlence bulamıyor!

Oktoberfest başlarken, Belediye Başkanı ilk bira fıçısını törenle açıyor ve on iki el silah atışı yapılıyor. Bu kurusıkı atışlardan çıkan ses, festivalin resmi olarak başladığı anlamına geliyor. Geleneksel olarak, ilk birayı Belediye Başkanının içmesi bekleniyor. Hatta bu konuda yıllardır devam eden bir bahis bile var; başkanın toplam kaç yudumda kupasını bitirebileceği üzerine bahse giriliyor (geçen sene, 19 yudum diyenlerin kazandığını belirtelim). Bundan sonra, kostümlü bir geçit töreni düzenleniyor. Törene her yıl 10.000 kişi katılıyor ve sadece Alman vatandaşları değil, diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşları da yer alıyor. Bundan sonrası ise sonu gelmeyen bir eğlence. 16 gün boyunca unutulmaz bir tatil sizi bekliyor.

Oktoberfest Turları Seçenekleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Oktoberfest çok sayıda ülkede düzenleniyor ve her biri farklı bir eğlence vaat ediyor. Hangisine katılma isterseniz isteyin, Café Tur’un size uygun bir Oktoberfest turu seçeneği muhakkak bulunuyor. Oktoberfest, her anı dopdolu geçen bir festival ve en unutulmaz deneyimlerinizden biri olmayı kolaylıkla başarıyor. Bu deneyimi uygun fiyatlara yaşamak için, Café Tur’a gelmeniz yetiyor. Sadece dünyayı değil, festivalleri de bizimle keşfedin!

Oktoberfest turu hakkında daha fazla bilgi için https://www.cafetur.com/octoberfest-3-gece linkini inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir