New York’ta yılbaşı hakkında ipuçları

new-yorkta-yilbasi-hakkinda-ipuclari-1453735496.jpg

Bazı şehirlere yeni yıl, diğerlerinden daha çok yakışır. New York kesinlikle onlardan biri. Işıltılı Noel dekorları, neşeli kalabalıklar, rengarenk pazar yerleri şehrin farklı ve son derece sevimli bir atmosfere bürünmesini sağlar. Noel’e özgü müthiş lezzetler, açık havada buz pateni ve büyük olasılıkla kar altında bir yılbaşı gecesi için tek yapmanız gereken rotanızı New York’a çevirmek olacak. Şehrin bilinen ve pek de bilinmeyen hazinelerini keşfetmek için ise yapmanız gereken sizin için hazırladığımız önerilere göz atmak.

Noel ruhunu yaşamak için Bryant Park doğru bir nokta. Alışveriş listenizdei her şeyi fazlasıyla bulabileceğiniz, şehrin en iyi Noel pazarı olarak nitelendirilen bu parkta üstelik buz pateni kaymak ya da karaoke söylemek gibi türlü aktivitelere katılmak da mümkün. Avrupa stili açık pazar yeriyse elinizde sıcak çikolatanızla stantlara bakma ve telaşsız alışveriş keyfini yaşatıyor olacak.

New York yeni yıla girerken sayısız seçenek sunuyor. Times Square’de dünyanın en kalabalık ve büyük yılbaşı sokak kutlamaları gerçekleşiyor. Farklı temalarda (yoga düşkünleri, hayvanseverler veya 80’ler) partilerinin bile yapıldığı bu alan o kadar renkli, hareketli ve canlı ki tek sınır hayal gücünüz. Yeter ki siz hayal edin ve internette aratın; bu konuda New York’un son derece cömert davrandığını göreceksiniz. Times Square’deki kutlamalarının en ünlü anı ise meydanın ortasına dev bir disko topu misali düşen New Years Eve's Ball Drop.

Şehrin bilinen ve iyi adreslerini takip ederek yıla unutulmaz bir başlangıç yapmak da mümkün. Madison Square Garden, Webster Hall, Bowery Ballroom, Joe’s Pub at the Public Teatre, The Stone gibi adresler yılbaşı etkinlikleriyle ünlü olan adreslerin başlıcaları. Bu nedenle yılbaşı programınızı yapmadan önce buralara göz atmanızı öneririz.

Yılbaşında Bronx Hayvanat Bahçesi’nda aile ortamında kutlanan yılbaşı ortamı binlerce kişiyi bu bölgeye çekiyor. Işıklandırılan geyik, deve, kaplan, timsah ve maymun heykelleri arasında noel şarkılarının söylendiği bölgede kesinlikle farklı bir hava yaşanıyor. Cambazlar, kostümlü karakterler gösteri yapıyor, heykeltraşlar buza heykeller yontuyor, tiyatrocular çocuklara masal anlatıyor. Ardından Astor Court Meydanı’nda yeni yıl için geri sayım yapılıp, ardından konfeti yağmuru başlıyor.

Eğer spora gönül verenlerdenseniz yeni yıla Central Park’ta koşarak girebilirsiniz. New York Road Runners Club’ın geleneksel partisi “The Emerald Nuts Midnight Run” her sene 31 Aralık akşamı saat 22.00’de başlıyor. Kıyafet balosuna benzeyen koşu partisinde en ilginç kıyafeti giyen ise ödül alıyor. Kostümlü geçiş töreninin ardından yılın son dakikalarında altı kilometrelik koşu başlıyor ve ardından havai fişekler uçuşuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir