Kıbrıs’ta nereler gezilmeli?

kibrista-nereler-gezilmeli-1453735523.jpg

Kıbrıs hareketli şehir hayatı ve profesyonel eğlence mekanlarının yanı sıra, kültürel mirasıyla da göz dolduruyor. Keşfedecek, gezilecek pek çok yapı barındıran Kıbrıs’ın en güzel noktalarını sizler için tek tek derledik.

GİRNE

Girne’nin günümüzden üç bin yıl öncesine uzanan tarihi, deniz yaşantısı ve çok kültürlü yapısı, tatilinizi daha ilginç, daha unutulmaz hale getirecek sayısız sürprizin teminatı.

Mavi Köşk  

Kaçakçının Köşkü olarak da anılan bu yapı, kendini çevresine avukat olarak tanıtan, dönemin en büyük silah kaçakçılarından Paulo Paolides’in bu yolla edindiği servetle inşa edilmiştir. Türk ve Rum mimarisinin özenle harmanlandığı müze-köşk, Girne’de görülmesi gerekenler listesinin önemli bir parçasıdır.

Girne Kalesi

Girne Limanı’na hakim bir konumda bulunan kale, Kıbrıs’ın en önemli tarihi varlıkları arasındadır. Adaya yapılan Arap akınlarını önlemek amacıyla Bizanslılar tarafından inşa edildiği tahmin edilen kale, 1570 yılında Osmanlı kuşatması sırasında savaşmaksızın teslim olması sayesinde, bugüne kadar büyük bir hasara uğramadan gelmeyi başarmıştır.

Bellapais Manastırı

Bellapalis Manastırı, şehir merkezine yalnızca birkaç kilometre uzakta olan, fakat şehir merkezinin tam aksine, huzurun ve dinginliğin somutlaşmış hali denebilecek Beylerbeyi Köyü’nde kuruludur. Manastır, Gotik mimarinin Avrupa anakarası dışındaki en önemli örneklerinden biri kabul edilmektedir.

Batık Gemi Müzesi

M.Ö. 288 yılında Girne açıklarında battığı tahmin edilen gemi, adanın Helenistik dönemine ait ticari ve ekonomik özelliklerine ışık tutmakta. 1970’li yıllarda sünger avcıları tarafından fark edilen ve büyük bir titizlikle çıkarılan, bugünGirne’nin en çok ziyaret edilen zenginliklerinin başında gelen batık, Girne Kalesi’nde sergilenmektedir.

Nereye gidilir?

Lefkoşa, tarihi bir şehir olması sebebiyle çok sayıda kültürel değere sahiptir. Şehri çevreleyen surlar içinde Venedik, Arap, Osmanlı ve İngiliz kültürüne ait yapıları bulabilirsiniz. Savaş dönemini yansıtan müzeler, şehitlikler ve yasak bölgeler ise yakın tarihe merak duyanlar için mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

LEFKOŞA

Lefkoşa, tarihi bir şehir olması sebebiyle çok sayıda kültürel değere sahiptir. Şehri çevreleyen surlar içinde Venedik, Arap, Osmanlı ve İngiliz kültürüne ait yapıları bulabilirsiniz. Savaş dönemini yansıtan müzeler, şehitlikler ve yasak bölgeler ise yakın tarihe merak duyanlar için mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Büyük Han

Büyük Han, hem Lefkoşa hem de Kıbrıs’ta bulunan en önemli Osmanlı mimari eseri sayılabilir. Geniş bir avlu etrafına sıralı iki katlı dükkanların bulunduğu han bugün, el sanatlarının icra edildiği ve otantik restoranların hizmet verdiği bir turistik alan haline gelmiş.

Selimiye Camii

Tarihimizde benzeri hikayelere zaman zaman rastladığımız üzere, Selimiye Camii de hayatına katedral olarak başlamış, ve bölgenin Osmanlı hakimiyetine geçmesi sonrasında cami olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Katedralin üzerine eklenen iki minare, camiyi mimari açıdan farklı kılarken, aynı zamanda Lefkoşa’nın da siluetini oluşturmaktadır.

Barbarlık Müzesi

Kıbrıs’ta yaşanan kutuplaşma ve çatışma döneminde, Dr. Nihat İlhan’ın eşi ve üç çocuğunun saklanmaya çalıştıkları küvet içerisinde vahşice katledildiği ev, o yıllarda yaşanan acı ve dramı tüm çarpıcılığıyla gözler önüne sermektedir.

MAĞUSA

Karpaz Plajı

Karpaz Plajı, Kıbrıs’ın en güzel plajı kabul edilir. Milli park ilan edilmiş olan alan yapılaşmadan ve insan eliyle gelecek her türlü hasardan özenle korunmaktadır. Plajın altın sarısı kumları, su kaplumbağalarının doğal yumurtlama alanıdır.

Salamis Antik Kenti

Tarihi M.Ö. 11. yüzyıla kadar uzanan kent pek çok medeniyeti ağırlamış, doğal afetler sonucu defalarca yıkılıp tekrar ayağa kalkmıştır. Geniş bir alana yayılmış antik yerleşimden günümüze gymnasium, agora, forum, hamam gibi yapılar kalmış olup, bölgede arkeolojik çalışmalara halen devam edilmektedir.

Lala Mustafa Paşa Camii

Kıbrıs’ın Osmanlı hakimiyetine geçişine kadar St. Nicholas Katedrali olan yapı, sonrasında camiye dönüştürülmüştür. Gotik tarzda inşa edilmiş katedralin dış cephesi Salamis Antik Kenti’ne ve Fransa’daki Reims Katedrali’ne atıflarla doludur.

BAFRA

Yakın dönemde yerleşime açılmış olması sebebiyle, adanın diğer bölgelerine göre kültürel zenginlikler açısından kısır olan Bafra’nın Karpaz Yarımadası’na yakın konumundan yararlanarak bölgenin doğal ve mimari güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Apostolos Andreas Manastırı

Karpaz Yarımadası’nda bulunan manastır, 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Bölgenin en eski mimari eserlerinden olan taş yapı hakkında çeşitli hikayeler anlatılır. En çok kabul gören efsaneye göre, İsa’nın havarilerinden olan ve kutsal topraklara ulaşmaya çalışan Andreas, yolculuk yaptığı gemide su sıkıntısının baş göstermesi sebebiyle Kıbrıs’a çıkmış, ve bugün manastırın olduğu noktada bastonunu yere vurarak su çıkarmıştır. Manastır, özellikle Hıristiyanların kutsal günlerinde çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır.

Dipkarpaz Köyü

Dipkarpaz Köyü, Türkler ve Rumların bir arada yaşadığı, beklenenin aksine oldukça mutlu ve huzurlu bir köy. Yemyeşil doğası, güzel kumsalları ve meşhur Karpaz eşekleriyle köy, kesinlikle ziyaret edilmeye değer.

Altın Kumsal

Adanın en ucunda, Akdeniz’le baş başa bir gün geçirmek isterseniz, Altın Kumsal doğru adres. Tesislerin, seyyar satıcıların ve elektriğin olmadığı kumsalda çadır kampı kurmak da mümkün. Kumsal aynı zamanda, sevimli Caretta Caretta’ların doğal yumurtlama alanı ve koruma altında.

Diğer Blog İçeriklerine Aşağıdaki Linkten Ulaşabilirsiniz.

http://blog.cafetur.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir