Kayak Turları

kayak turlari

Tatile çıkmak için illa yaz mevsimini ve sıcak havaları beklemek zorunda değilsiniz, soğuk kış aylarında da tatil yapılabiliyor! Kayak turları, mevsim ne olursa olsun hem kış sporlarını denemenizi hem de keyifli bir zaman geçirmenizi sağlıyor. Kayak turları dediğimize de bakmayın, bazılarına yaz aylarında da gidilebiliyor! İstanbul sıcaktan boğulurken, kış turları seçenekleri sayesinde Alp Dağları’nda kayak yapmanız ve karla kaplı dağ zirvelerinde bir yürüyüşe çıkmanız mümkün oluyor. Kayak turları kategorimizdeki çoğu seçenek, kayak ve kış sporları dışında kalan aktiviteler de içeriyor ve hatta bu yönleriyle başlı başlarına birer kültür turu sayılıyor. Peki, kayak turları için hangi yerleri tercih etmeli? Kayak ve kış sporlarına doymak, dağ kasabalarında huzurlu bir tatil yapmak için hangi tesislere gitmeliyiz? Sizin için hazırladığımız bu rehber, Avrupa’nın en popüler kayak merkezlerini içeriyor.

Avrupa’nın En İyi Kayak Merkezleri

Avoriaz Kayak Merkezi: Alp Dağları’nın eteklerinde yer alan Avoriaz Kayak Merkezi, 13 farklı tesisten oluşuyor. Yaklaşık 800 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Avoriaz Kayak Merkezi, 650 kilometre ile dünyanın en uzun kayak yapılabilir alanlarından birini barındırıyor. Bu nedenle çok sayıda pist içeriyor ve her deneyim seviyesine de hitap ediyor. Diğer çoğu kayak merkezi gibi, burada da diğer kış sporlarını denemek mümkün, nitekim Avoriaz aynı zamanda dünyanın en iyi snowboard merkezlerinden biri sayılıyor. Trekking, golf ve dağ bisikleti gibi aktiviteler de, Avoriaz’da yapabileceğiniz diğer etkinlikler arasında yer alıyor.
Bansko Kayak Merkezi: Bansko, Bulgaristan’da yer alan popüler kayak merkezlerinden biri ve en önemli özelliği de, kış sporlarına ek olarak eşsiz bir kültür turu yapmanıza da imkân tanıması. Bu küçük dağ kasabası, hem Olimpiyat seviyesinde kayak pistleri hem de binlerce yıllık bir kültür mirası barındırıyor. Pistler her deneyim seviyesine hitap ediyor ve daha önce hiç kayak yapmamış olsanız bile, öğrenmeniz dakikalar sürüyor. Kayak ve kış sporları yapmaya doyduğunuz zaman, bölgedeki kadim ormanlar ve ufak dağ köyleri, keşfedecek çok sayıda şey sunuyor. Ağustos ayında ziyaret etmenizi ve Bansko Caz Festivali’ne de katılmanızı öneririz!
Borovets Kayak Merkezi : Rila Dağı eteklerinde kurulmuş Borovets, Bulgaristan’ın en eski kayak tesislerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. 1850 yılından bu yana kayak yapılan bölge, kraliyet ailesinin özel ev sahalarından biri aslında. Günümüzde ise her deneyim seviyesine uygun, 90 kilometre uzunluğunda 19 farklı pist barındırıyor. Dağ kasabalarına yakın olması, dilediğiniz zaman büyüleyici güzellikteki doğa harikaları içerisinde keyifle zaman geçirmenizi sağlıyor. Moussala Dağı zirvesine tırmanmanızı ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Rila Manastırı’nı ziyaret etmenizi önemle tavsiye ediyoruz.
Chamonix Kayak Merkezi : Avrupa’nın belki de en eski kayak merkezi olan Chamonix, Mont Blanc Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Kış Olimpiyatları’nın ilk defa düzenlendiği yer olan Chamonix, yeni başlayanlar ve yarı profesyonellere uygun toplam 20 adet pist barındırıyor. Mont Blanc Dağı gibi Fransa’nın sembollerinden sayılan bir doğa harikasının yanında olması, kayak ve kış sporları dışındaki aktiviteleri denemenizi de mümkün kılıyor. Tarihi bir tramvayla 2.372 metre yüksekliğe çıkmaya, buzullar üzerinde kayak yapmaya ve buz mağaralarını keşfetmeye ne dersiniz?
Kayak turları konusunda en fazla seçeneği sunan Café Tur, mevsim ne olursa olsun hayallerinizdeki tatile çıkmanızı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir