İtalya seyahatinde mutlaka yapılacaklar listesi

italya-seyahatinde-mutlaka-yapilacaklar-listesi-1453735482.jpg

Rönesans’ın uyandığı İtalya; tarihi, kültürü, mimarisi, mutfağı ve sempatik insanları sayesinde tüm dünyanın favori tatil noktalarından biri. Ve tabi bizim de öyle… Café Tur olarak biz bu ülkeyi çok seviyoruz ve seyahatinizden en ufak bir noktayı bile atlamadan dönmenizi istiyoruz. Bu yüzden sizin için kısa ve pratik bir liste hazırladık. İtalya’dan bunları yapmadan dönmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.  

Milano’da “Son yemek”i görün: Çünkü hayatta bazı şeyler bir kere yaşanır. Da Vinci’nin “Son yemek-Last supper” eseri de bunlardan biri bize göre. 15 dakika zaman kısıtlaması olsa da, biletleri önceden satın almak gerekse de, emin olun buna kesinlikle değer.

Uffizi Galeri’sinde Rönesans’la yoğrulun: Uffizi’yi gezmeden Rönesans yaşanmış ve hatta bir adım ileri gidelim Floransa görülmüş sayılmaz. Malum Rönesans’ın çıkış noktası olan Floransa, meşhur David heykelinin yanı sıra pek çok zenginliği barındırıyor. Dünyanın hiçbir noktasında Uffizi’deki kadar etkileyici bir koleksiyon göremeyeceğinizi belirtmek istiyoruz.

Floransa’da Duomo’ya tırmanın: 436 basamağı çıkmanın kolay bir iş olduğunu söylemiyoruz. Ama mükemmel bir mimari zenginliğe ve kültürel hazineye sahip olan Floransa en iyi bu açıdan izleniyor. Spoiler alarmı: Bir mimari ve mühendislik harikası olan bu yapının en üst noktasına çıktığınızda göreceğiniz manzaraya aşık olabilirsiniz.

Pizza, pizza, pizza: Söylememize gerek var mı bilmiyoruz? Bu bir şehir efsanesi değil, gerçekten dünyanın en iyi pizzaları İtalya’da yapılıyor. Ancak nerede yeneceği konusunda mutlaka lokallerden öneri almaya çalışın. Turistik restoranlar yerine İtalyanların günlük hayatta tercih ettiği yerleri bulmaya çalışın.

Roma’da Pantheon’a yansıyan güneş ışınlarını izleyin: Çünkü 2000 yıllık Pantheon tavanınaki yuvarlak boşluk ile güneş ışınlarını içeri sızdıran ilginç bir mimariye sahip. Roma’nın en önemli eserlerinden biri olan Pantheon’da kendinizi Roma İmparatorluğu zamanında hissetmeniz olası.

Sezar’ın adımlarını takip edin: Roma İmparatorluğu demişken, dünyanın hiç bir yerinde kendinizi Colloseum ya da hemen yanındaki Roma Forumu kadar Sezar döneminde gibi hissetmeyeceğiniz garanti. Bir öğleden sonrayı buraya ayırın ve sizden önce kimlerin bu topraklara adım attığını hayal edin.

Venedik’te Büyük Kanal’ı gezin: Venedik’in en iyi bilinen noktalarından olan Büyük Kanal şehri sembolize eden en iyi kısım. Burayı yürüyerek, gondolla ya da deniz taksi diye adlandırabileceğimiz vaporetto’larla gezebilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir