İngiltere Turu – Peynir Yuvarlama Festivali

Peynir_Yuvarlama_blog

Sahi, O Peynir Neden Yuvarlanıyor?

İngiltere’nin Gloucester bölgesinde bulunan Cooper’s Hill, her yıl yaz aylarının başında tuhaf bir festivale sahne oluyor; Peynir Yuvarlama Şenliği! Her yıl Mayıs ayının son Pazartesi gününe denk gelen bu festival o kadar önemli ki, gerçekleştiği tarih resmi tatil ilan ediliyor (İngiltere’de buna “banka tatili” deniyor ve bu tatillerde tüm bankalar kapanıyor). Peynir Yuvarlama Festivali, tahmin edemeyeceğiniz kadar eski; İngiltere’deki ilk Krallardan öncesine ve Kelt dönemine dek dayanıyor. Hasat zamanına özgü bir festival olan peynir yuvarlama şenliği, aynı zamanda doğurganlığı simgeliyor. Kökenlerini bir kenara bırakırsak, festivalin gerçekten de çılgın ve eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz, zira bir grup insan dik bir tepeden aşağı bırakılan peynir tekerlerinin peşinden koşuyor!

Üstelik işin sonunda bir ödül de var! Aşağıya ilk olarak (ve sağ salim) inen kişi, peşinden koştuğu peynir tekerleğini eve götürmeye hak kazanıyor. Teker deyip geçmeyin, ağırlığı 4 kilogramdan fazla olan Gloucester peyniri kullanılıyor ve tekerin aşağı inerken hızı 110 kilometreyi geçiyor.  2011 yılına kadar hiçbir güvenlik önlemi alınmadan düzenlenen festival, aynı yıl 15 kişinin birden yaralanmasına neden olunca, son beş yıldan bu yana organize bir şekilde düzenleniyor (Önceden sadece peynir tekeri, bir grup insan ve tepeden aşağıya çılgın bir koşu şeklinde gerçekleştiğini buradan anlıyoruz). Güvenlik önlemleri alınıyor olsa da riskli bir iş bu; zira tepe düz değil ve oldukça da dik. Bir kez düşerseniz, aşağıya kadar yuvarlanıyorsunuz. Ancak sandığınız kadar tehlikeli de değil, geçtiğimiz yıl 62 yaşında bir kadın festivale katılarak, parkuru tamamlamayı başarıyor.

Eğlenceye Siz de Katılın!

Peynir Yuvarlama Festivali tuhaf bir etkinlik olabilir, ancak herkesin fikir birliğine vardığı bir husus var; katılanlar çok eğleniyor! İster tepeden aşağıya koşmayı deneyin isterseniz de kenardan izlemeyi, Peynir Yuvarlama Festivali katılan herkesin unutamayacağı güzellikte bir etkinlik oluyor. Festival kapsamında düzenlenen tek etkinlik elbette bundan ibaret değil, kazanan belli olduktan (ve tedavisi yapıldıktan) sonra, gün boyunca Gloucester bölgesinde katılabileceğiniz sayısız aktivite bulunuyor. Café Tur güvencesi ile düzenlenen İngiltere turu kapsamında Gloucester’i ziyaret etmeye ve eğlencenin bir parçası olmaya ne dersiniz?

Café Tur’un düzenlediği İngiltere turu, değişik zaman aralıklarını kapsıyor ve son derece zengin bir içerik sunuyor. Gitmek istediğiniz tarihe siz karar verin ve ister Londra sokaklarında dolaşın, isterseniz de yerel festivallere katılın. İngiltere turu fırsatımız, hepsini yapabilmenizi mümkün kılıyor. Tatilinizi unutulmaz bir deneyim haline getirmek istiyorsanız, Peynir Yuvarlama Festivali en güzel seçeneklerden biri. Çocuklarınıza, hatta torunlarınıza dahi anlatabileceğiniz bu deneyim, tatilinizi size özel kılmaya yetiyor.

Sadece Peynir Kovalamaktan İbaret Değil

Gloucester bölgesi, benzerlerini sadece filmlerde görebildiğiniz bir yer. Yemyeşil çayırlar, sık ormanlarla bir araya geliyor ve muhteşem bir manzara oluşturuyor. Peynirlerin peşinden koşmaya başlamadan önce keyifli bir doğa gezisi yapabilirsiniz. Bölgede bulunan pub’ları ziyaret ederek yerel lezzetleri deneyebilir, yine yöreye özgün siyah biradan yudumlayabilirsiniz. Tatiliniz sırasında yerel halk ile bütünleşmeye önem veriyorsanız –ki vermelisiniz-, emin olun bu festival aradığınız her şeyi içeriyor. Kim bilir, belki meşhur İngiliz komedyen Simon Pegg’e dahi rastlayabilirsiniz. Gloucester, aynı zamanda kendisinin doğum yeri oluyor ve bu festivale sık sık katıldığı da biliniyor. Yöreyi ve yerel halkı tanıdıktan sonra tepeye tırmanmaya başlayabilirsiniz. Kovalayacak bir peynir tekerleğimiz var ve aşağıya gerçekten de çok hızlı iniyor!

 

Bir sonraki blog yazımız Orta Avrupa’da Balayı yazısını okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Orta Avrupa’da Balayı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir