Dünyanın en iyi yılbaşı partileri

dunyanin-en-iyi-yilbasi-partileri-1453735494.jpg

Dünyanın en iyi yılbaşı partileri

Bazı şehirler var ki çılgınlık ve eğlence için yaratılmış adeta. Ve bu şehirlerde yeni yılı karşılamanın tadı da bir başka. Senede bir gün yaşanan bu özel geceyi bir karnaval havasında yaşamak unutulmaz bir deneyim olabilir. Peki ama nerede en iyi kutlama yapılır diye soracak olursanız, sizin için oluşturduğumuz listeye göz atmanızı öneririz. Dünyanın en iyi partilerinin nerede yapıldığı işte tam burada:

1. New York

Listeye New York’tan başka bir yerle başlamak olmazdı. Noel ve yılbaşı dönemini tüm görkemiyle, hareketliliği ve kozmopolitliğiyle karşılayan şehir dünyanın kutlama başkenti adeta. Milyonlarca insanı biraraya getiren Times Square dünyaca ünlü müzisyenlerin konserleri, devasa kristal topu, kutlamaları ile kocaman bir açık hava partisi şeklinde geçiriyor yeni yılı. Öte yandan daha az kaotik bir deneyim için Times Squre’i gören bir restoranda sakin bir yemek de önerebiliriz. Ya da tamamen farklı bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyorsanız, New York Limanı’ndan gece botlarına binerek havai fişek gösterisini tam kalbinden izleyebilirsiniz.

2. Rio de Janeiro

Yılbaşı her ne kadar Rio için yazın en sıcak günleri demek olsa da, bu şehir parti yapmayı çok iyi biliyor. Dünyanın pek çok önde gelen başkentini kıskandıracak bir cümbüş yaşanıyor Copacabana Plajı’nda her 31 Aralık akşamında. İki milyondan fazla insanın bir araya geldiği parti, kumlarda yapılan dünyanın en büyük etkinliklerinden biri aynı zamanda. Yerel inançlar, dini ritüeller ve hatta batıl inanışlar için de yeni yıl dönemi önemli bir zaman dilimi olduğundan, plajda baştan sona beyaz giyimli insanlar görebilir (yerel inanışa göre beyaz şans getiriyor), çiçekleri denize bırakarak deniz tanrısı Yemanja’ya teşekkür eden kişileri izleyebilirsiniz. Parti aynı zamanda canlı müzik, dans gösterileri ve havai fişek etkinliği ile de sürüyor.

3. Edinburgh

Edinburg için yeni yıl üç gün, üç gece parti demek. Yılbaşı coşkusunun en güçlü şekilde kutlandığı bu İngiliz şehri yılbaşı dekorasyonları ile adeta bir masal atmosferine kavuşuyor. 30 Aralık’ta meşaleleriyle Orta Çağ’dan kalma askerler şehirde beliriyor ve şehir 1 Ocak sabahına kadar dev bir parti anı yaşıyor. Açık hava konserleri, Keltik müzikleri ve Edinburg kalesi üzerinde patlayan 4,5 tonluk havai fişekler bu şehri yılbaşı için dünyanın en iyi noktalarından biri olmasını sağlıyor. Yeni yıl sabahı ise şehrin dondurucu denizine toplu şekilde girmek gibi çılgınca bir geleneği de var. Deniz kıyısında toplanan binlerce insan, yeni yılı çılgın bir soğukla karşılamayı bir alışkanlığa dönüştürmüş durumda.

4. Londra

Londra dünyada yeni yılı en gösterişli şekilde kutlayan kentlerden biri hiç kuşkusuz. 250 bin kişi Thames Nehri kenarında bir araya gelerek Big Ben’in çalışını, muhteşem havai fişek gösterisini, lazer ışıklarını izliyor. Eğlence ve parti bu şehirde yılbaşı akşamında adeta hiç durmuyor.  Meydanlarından ara sokaklarına kadar birçok parti ve çılgınlık hali şehrin her anını sarmış durumda.  Bandolar, renkli kostümlü geçit törenleri, canlı konserler, kraliçenin atları derken Londra’da unutulmaz bir günün sizi beklediğine emin olabilirsiniz.

5. Berlin

Parti deyince Berlin’i es geçmek büyük bir hata olurdu. Zaten sene boyunca sürekli bir parti şehri olarak yaşayan Berlin’in yeni yıl akşamı nasıl bir ruh haline büründüğünü tahmin edebilirsiniz sanıyoruz. Kutlama alanının metreler boyunca barlar, yemek standları, lazer ve video gösterileri, parti çadırları, müzik sahneleri ile dolduğu şehir “eğlence” kelimesine yeni bir boyut kazandırıyor. Gece 12’de gerçekleşen devasa havai fişek gösterisinin ardından tüm şehir kendini başka bir dans pistine atıyor. 1 Ocak sabahı ise Berlinliler komik ve eğlenceli kıyafetlerle geleneksel 4 kilometrelik koşuya katılıyor. O kadar renkli bir görüntü ortaya çıkıyor ki izlemekten çok keyif alacağınızı şimdiden söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir