Cadılar Bayramı Yurt Dışı Turları

Drakula Şatosunda Cadılar Bayramı

Cadılar Bayramı Nedir?

Cadılar Bayramı’nın asıl adını hepiniz biliyorsunuz; Halloween. Bu isim, aslında All Hallows’ Eve sözcüğünün kısaltılmış hali ve dini bir bayram olan Aziziler Günü’ne atıf yapıyor. 31 Ekim tarihinde kutlanan ve özellikle Katolik inancında önemli bir yeri olan Azizler Günü, aynı nedenle resmi tatil ilan ediliyor. Peki, nasıl oluyor da Azizlerin hayatından Halloween’in ‘korkutucu’ havasına geçiş yapılıyor? İkisi arasında ne gibi bir bağ var?
Bu sorunun cevabı için, Hristiyanlığın geçmişine bir göz atmamız gerekiyor. Hristiyanlık, yayıldığı tüm bölgelerde yerel halkın inançlarını ve en önemlisi de festivallerini kendine göre uyarlayan bir din. Bazen bu uyarlamanın dozu fazla kaçıp, tamamen farklı bir şeye dönüşebiliyor. Azizler Günü de tam olarak böyle; bu dini bayram doğrudan Kelt kabilelerinin geleneklerinden kaynaklanıyor. Halloween; Samhain isminde bir hasat bayramı aslında ve çiftçiler bu gecede ruhlar âlemi ile bizim âlemimiz arasındaki kapıların açıldığına ve her iki âlemin bir araya geldiğine inanıyor. Hatta, bizim âlemimizi ziyaret eden ruhlar çocuklarını kaçırıp götürmesin diye, onların suratlarını boyuyor ve çirkin bir görüntü kazandırmaya çalışıyor. Aynı nedenle evlerinin kapılarına da ruhları korkutmak için çeşitli “ürkütücü” eşyalar asıyor. Hristiyanlık, bölgede yayılırken bu festivali fazlasıyla ‘barbarca’ buluyor ve yukarıda izah ettiğimiz Azizler Günü haline dönüştürmeye çalışıyor.
Ancak bu sefer işler istendiği gibi gitmiyor ve Katolik Kilisesi ne kadar uğraşırsa uğraşsın, Samhain festivalini unutturamıyor. Değiştirmeyi başardığı tek şey, festivalin ismi oluyor! Ve her yıl, Samhain adındaki bir Kelt festivali, Halloween adıyla tüm dünyada kutlanıyor. Herkes halen kılığını değiştirip suratlarını boyuyor, ancak artık eğlence için yapıyorlar. Ruhları korkutmak için ev kapılarına asılan tılsımlar da, kabaklara dönüşmüş durumda. Hatta bunların oyulması için bazen saatler harcanıyor! Sebebi ne olursa olsun, Cadılar Bayramı tam üç gün süren bir eğlence vaat ediyor ve bunun bir parçası olmanın yolu da, her zaman olduğu gibi Café Tur’dan geçiyor.

Cadılar Bayramında Hangi Ülke Ziyaret Edilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Cadılar Bayramı çoğu ülkede kutlanıyor. Ancak bir fenomen haline gelmesini sağlayan ülke Amerika, doğal olarak en coşkulu kutlamalar da burada gerçekleşiyor. Yani Cadılar Bayramı’nda yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız, hedefiniz Amerika olmalı. Bayram süresince, en küçük kasabadan en büyük metropole kadar her yerde çeşitli kutlamalar yapılıyor. Bunların en bilineni, hepimizin Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz ev ziyaretleri. Küçük çocuklar, ellerinde sepetlerle evlerin kapısına çalıp şeker istiyor. Verilmezse de, o eve yumurta atıp kaçıyor! Ancak büyük metropollerde elbette daha kapsamlı etkinlikler düzenleniyor. Bazılarından örnek vermek gerekirse;
Drakula Şatosunda Cadılar Bayramı : Dracula Şatosunda Cadılar Bayramı etkinliği, görkemli ve mistik bölgede Drakula Şatosu bölgesinde restoranların düzenlediği Halloween Partisi ile başlıyor. Parti esnasında yerel müzikler ve danslar ile sizlerin de katılacağınız vampir avları, kara büyüler ve Yaşayan Ölüyü Öldürme ayinleri gibi unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz. Halloween’a özel yerel yemek ve içecekler ile ilgili daha birçok sürpriz olan gecenin sonunda ödüllü en iyi kostüm ve hala ayık ve ayakta yarışmasına katılabilirsiniz. Bu tur hakkında detaylı bilgiyi Drakula Şatosunda Cadılar Bayramı‘na tıklayarak alabilirsiniz.
New York Halloween Etkinlikleri : New York Halloween partisi, devasa bir geçit töreni ile başlıyor. New York sokaklarında makyajla kendini canavara dönüştürmüş insanlar, kostümleri ile birlikte muhteşem bir tören düzenliyor. Bundan sonrası içinse çok sayıda seçeneğiniz var; sabaha kadar süren korku filmi partilerine katılabilir, hayaletli olduğuna inanılan evleri ziyaret edebilirsiniz, her ikisi için de özel biletler satılıyor. Veya çoğu New York’lunun yaptığı gibi kendinizi bir bara atıp sabaha kadar eğlenebilir, yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz!
Los Angeles Halloween Etkinlikleri : Los Angeles’ta Halloween gecesi Roosevelt Oteli’nde düzenlenen kostüm yarışması ile başlıyor. En yaratıcı ve korkutucu kostümü giyen kişi, ünlülerin de katıldığı özel bir partiye davetiye kazanıyor! Zaten hareketli bir gece hayatı olan Los Angeles, Halloween’de iyice coşuyor ve sabaha dek şehrin her yerinde sayısız parti düzenleniyor. Eğer Cadılar Bayramı turuna aileniz ile birlikte çıkmışsanız, çocuklarınızla beraber yapabileceğiniz çok sayıda etkinliğe katılmanız da mümkün oluyor.
Seçiminin neresi olursa olsun, Café Tur oraya ulaşmanız için en uygun fırsatları sunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir