Bir günde Milano’da ne yapılır?

bir-gunde-milanoda-ne-yapilir-1453735491.jpg

Milano İtalya denince akla ilk gelen merkezlerden biri değil. Ama şurası kesin ki onu tanıdıkça, sokaklarında zaman geçirdikçe daha çok sevmeye başlıyorsunuz. Seyahatiniz sırasında Milano’ya fazla zaman ayırmadıysanız ve sadece bir gününüz varsa üzülmeyin. Bir günde hızlandırılmış bir şehir turuyla en önemli şeyleri kapsamanızı sağlayacak, harika bir program hazırladık. İşte sabahtan akşama hızlandırılmış Milano.

09:00 Milano turuna başlamak için en iyi yer Duomo. İtalya’da hemen her şehirde karşınıza çıkan Duomo kiliselerinin belki de en ihtişamlısı Milano’da hüküm sürüyor. İkonik kilise ününü hakkedecek kadar güzel gerçekten. Ve oraya gitmişken hava şartları izin veriyorsa çatısına kadar çıkmanızı öneriyoruz. Karşınıza çıkan harika manzara için kesinlikle değer. Duomo turunun sonunda girişteki devasa merdivenlerde diğer insanlarla birlikte oturabilir, kahvenizi yudumlayabilir ve Milano’nun günlük hayatını uzaktan seyre dalabilirsiniz.

11:00 Da Vinci’nin son yemek tablosunu görmeden Milano’dan dönülmez. Ancak size saat verdiğimize bakmayın, aslında eserin sergilendiği The Santa Maria delle Grazie Kilisesi’nden giriş biletini haftalar hatta aylar öncesinden ayırtmanız gerekiyor. O kadar ünlü ve o kadar talep gören bir eser ki, aynı gün ya da birkaç gün öncesinden bilet bulabilmeniz imkansız. Ancak 15 dakika süre için bile olsa gerçek bir Da Vinci tablosuyla tanışma fırsatı bulmanın değeri de sanıyoruz paha biçilemez.  

12:00 Güzel bir öğlen yemeğinin vakti gelmiş demek. Sizin için önereceğimiz şey elbette ki İtalyan mutfağı. Mangiari di Strada bu işin en iyilerinden biri. Kendisi kara tahtada mönünün yazılı olduğu, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz, şirin ve samimi bir restoran. Milanoluların buraya bayılmasının sebebi ise orijinal tatları en iyi şekilde yorumlamaları ve yemek işini gerçekten ciddiye almaları… Her şeyin organik, el yapımı ve yüksek kaliteli malzemelerle hazırlandığı restoranda sokak lezzetlerinden, lüks İtalyan yemeklerine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Mangiari di Strada

Via Lorenteggio, 269
20152 Milano 024150556
Telefon: +39 024150556

13:30 The Galleria Vittorio Emanuele II Milano’nun en eski alışveriş merkezi. Sadece tarih ve sanat değil biraz da alışveriş yapmayı planlıyorsanız bu merkezden çok hoşlanacağınızı şimdiden söyleyebiliriz. Şıklık ve ihtişam anlamında şehirdeki kiliseler ve manastırlarla yarışabilecek mimari güzelliğe sahip olan Galleria Vittorio Emanuele II Milano’nun içinde gezmek bile başlı başına büyük bir zevk.

15:00 Corso Como’da İtalyan modasını yaşamaya ne dersiniz? Corso Como Milano’nun ünlü bir moda merkezi. İçinde kitapçılardan, galerilere, restoranlardan, café’lere kadar çok geniş bir alanı kapsayan bu merkezde moda anlamında çok şey bulacağınıza eminiz.

17:30 Sanat galerilerini keşfedin. Çünkü Milano’nun bir yanı alışveriş ve modaysa, öteki yanı sanat ve kültür elbette. Kendinizi Milano sokaklarına vurun ve dünyanın en iyi sanat galerilerini tek tek gezin. Klasik eserler için Pinacoteca di Brera’ya, modern çalışmalar için ise Gallerie d’Italia’ya göz atmanızı öneririz.

19:00 Akşam yemeği için buram buram İtalya kokan küçük bir restorana götürmek istiyoruz sizleri. Latteria San Marco eski Milano atmosferini soluyabileceğiniz özel bir adres. Zamanın adeta donduğu bu mekan, seramik duvarları, resimleri, çiçekleri ile son derece rahat bir şıklık sunuyor. 3o yıllık müşterileri, ünlüleri, entellektüelleri, hipsterları, gazetecileri ağırlayan mekanın en ünlü spesyali ise ev yapımı köfteleri.

Latteria San Marco

‪Via San Marco, 24, ‪20121 Milano Telefon: +39 02 659 7653

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir