Belgrad’da nereleri gezmeli?

belgradda-nereleri-gezmeli-1453735517.jpg

Avrupa'nın en zengin mimari güzelliklerini barındıran, yemyeşil bir coğrafyaya sahip olan Belgrad'da gezecek ve görecek yerlerin sonu yok gibi. Ama şanslısınız çünkü sizler için kısa bir özetle gezilecek yerleri derledik. İşte huzurlarınızda mükemmel Belgrad.

Kalemegdan
Kalemegdan, yani Türkçe kökeninden de anlayabileceğiniz üzere kalenin bulunduğu bölgeye verilen isim. Belgrad’ın en turistik bölgelerinden biri olmasının yanı sıra halen ciddi anlamda Osmanlı etkileri yaşıyor. Hem tepeden şehir manzarasına bakabileceğiniz, hem parkta vakit geçirip hediyelik eşya alabileceğiniz hem de Kalemegdan kapsamındaki anıt, saat kulesi, kilise ve Askeri Müze gibi yerleri gezebileceğiniz bölge, gayet merkezi bir noktada olduğu için ulaşımınız da gayet kolay olacaktır.

Aziz Sava Katedrali
Belgrad’ın ikonik yapılarından biri olan Aziz Sava Katedrali, Belgrad’daki en ihtişamlı yapılardan biri. Birçok kişinin Ayasofya’ya benzettiği Katedral, bu nedenle hafiften bir cami havasına da sahip. Sırbistan’ın en büyük, Avrupa’nınsa 10. büyük yapısı olduğunu söylememiz lazım.

Skadarlija
Belgrad’ın “bohem bölgesi” olarak ün salan Skadarlija, gayet sevimli bir bölge olsa da, günümüzde biraz daha turistik hale geldiği için, bohem havasını biraz kaybetmiş durumda. Skadarlija’nın sokaklarını, sanat galerilerini ve restoranlarını keşfetmek hoşunuza gidebilir. Ayrıca bölgede lokal yemekler deneyebileceğiniz, canlı müzik dinleyebileceğiniz birçok restoran mevcut.

Knez Mihajlova
Türlü türlü mağaza, pasaj restoran, sokak sanatçısı ve birkaç sanat galerisi ile karşılaşabileceğiniz bu ünlü cadde günün her saatinde renkli ve hareketli.  Tüm ihtişamlı binalar, alışveriş noktaları, eğlence mekanları, kafeler, Roma ve Osmanlı mimarisinin birçok eseri bu ana caddede toplanıyor.

Zemun
Zemun yeni şehrin merkezi. Bölge son dönemlerde inanılmaz canlandığı için civarda birçok restoran ve kulüp açılmış durumda. Eski şehir bölgesinden çıkıp şehri biraz daha tanımak isterseniz, size önereceğimiz ilk nokta kesinlikle burası olmalı. Lamartine Anıtı, Üniversite, Kiliseler ve park bölgenin özel noktalarından.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir