Amsterdam’dan buraları görmeden dönmeyin

amsterdamdan-buralari-gormeden-donmeyin-1453735537.jpg

Amsterdam Çiçek Pazarı

1862 yılından bu yana hizmet veren Bloemenmarkt, Amsterdam’ın simgesi haline gelmiş lalelerin neredeyse her rengini ve lale soğanlarını bulabileceğiniz bu çiçek pazarında sevdiklerinize küçük hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. Avrupa’nın çoğu şehrinde birçok çiçek pazarı bulunsa da Amsterdam’ın çiçek pazarını ayrıcalıklı kılan şey bu pazarın yüzüyor olmasıdır. Şehrin renkli turistik yanlarını keşfetmek isteyenlerin yolu mutlaka bu pazara düşmelidir.

Heineken Experience (Bira Müzesi)

Hollanda menşeli ünlü içecek markası Heineken’in eski bir fabrikasının müzeye dönüştürülmesiyle ziyarete açılan Heineken Experince, Amsterdam’ın en turistik merkezlerinden biridir. Müze içerisinde fabrika ve üretim ortamı tiyatral bir şekilde ziyaretçilere sunulmaktadır. Bunun yanında müze fabrikayı ziyaret ederken markanın tüm içecek çeşitlerini de tadabilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi

Merkezi Londra’da olan ve Amsterdam’da da bir şubesi bulunan Madame Tussaud Müzesi, Avrupa’nın en kaliteli balmumu heykellerinin bulunduğu bir kültür merkezidir. Müze içerisinde birçok ünlü ismin, film karakterlerinin ve devlet adamlarının heykellerini keşfedebilir ve gerçeğini aratmayan eserleri görebilirsiniz.

Museumplein (Müze Meydanı)

Museumplein, Amsterdam’ın güneyinde bir bölgenin adı olup 1883 yılında Uluslararası Koloni ve İhracat Fuarı’nın kurulduğu yerdir. Türkçesi Müzeler Meydanı olarak ifade edilebilecek olan Museumplein adını Rijks, Van Gogh ve Stedeijk Müzesi gibi şehrin en önemli üç kültürel merkezine ev sahipliği yaptığı için almıştır. Meydan 1999 yılında restore edilmiş ve şehrin en önemli yaşam merkezlerinden biri haline gelmiştir. Şehrin simgesi haline gelmiş olan “I Amsterdam” heykeli de bu meydanın tam ortasında bulunmaktadır. Meydanın bitiminde Concertgebouw adı verilen geniş bir konser salonu mevcuttur.

Rijksmuseum (Amsterdam Devlet Müzesi)

Hollanda’nın en büyük sanat ve tarih müzesi olan Rijsksmuseum, 31 Mayıs 1800 tarihinde kurulmuştur. Türkçesi Krallık Müzesi anlamına gelen Rijksmuseum 17. Yüzyıl Hollanda tarihi hakkında çok önemli detayların bulunduğu ve aynı zamanda Johannes Vermeer ve Rembrandt’ın da eserlerine ev sahipliği yapan önemli bir kültür merkezidir. 2013 yılında 2.2 milyon ziyaretçi sayısı ile Hollanda’nın en çok ziyaret edilen müzesi seçilmiştir. Rijksmuseum içerisinde 8000 tanesi tarih ve sanat ağırlıklı olmak üzere toplam 1 milyon eser bulunmaktadır. Müze binasının içerisi kadar çevresinde müzik yapan sokak sanatçıları da özel bir ilgiyi hak etmektedir.

Amsterdam’ a Alışveriş Rehberi İçin Aşağıdaki Linke Tıklayabilirsiniz.

Amsterdam’dan ne alınır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir