Amsterdam’da mutlaka denemeniz gereken lezzetler

amsterdamda-mutlaka-denemeniz-gereken-lezzetler-1453735515.jpg

Her ülkenin kendine özgü lezzetleri vardır. Hollanda Avrupa’nın meşhur lezzet duraklarından biri olmasa da ya da mutfağı ile göz doldurmasa da kendine özgü çok faklı lezzetleri barındırdığını söylememiz lazım. Diyeceğimiz o ki, yolunuz Amsterdam’a düşerse bunların tadına bakmadan dönmeyin.

1. Stroopwafels (Syrup Waffles)

Amsterdam ziyaretinde en sık karşınıza çıkan yiyecek olması bir tesadüf değil. Bu lezzetli waffle’lar Hollanda’nın belki de en sevilen yiyeceklerinin başında geliyor. Geçmişi 18. yüzyıla dayanan ve karamelize bir aronaya sahip, çiğnenebilen kurabiye diye tanımlayabileceğimiz stroopwafels’lar her süpermarkette veya her pastanede karşınıza çıkacak.

2. Croquettes

Altın rengi kızarmış kroketler Amsterdam’ın olmazsa olmaz lezzetlerinden. Lezzetli ve hızlı bir atıştırmalık olan bu kroketler pek çok cafe ve atıştırmalık tezgahta satılmakta. Patatesten, erimiş peynire, et çeşitlerinden baharatlı otlara kadar farklı karışımlarda hazırlanan croquettes çeşitlerinden eminiz en az bir tanesini çok seveceksiniz.

3. Oliebollen

Bir çeşit Hollanda donut’ı olarak tanımlayabileceğimiz Oliebollen’in her yerde, sürekli karşınıza çıkacağını söyleyemeyiz. Bu lezzeti tatmak çok kolay değil, önce biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Kızartılmış hamurun üzerine serilen sıcak şekerin tadı, gerçekten sokaklar boyunca aramanızı haklı çıkaracak cinsten.

4. Pannekoeken

Amsterdamlılar pancake yemeyi çok seviyor. Ancak bu pancake’ler Amerika’daki kuzenlerinden biraz daha farklı. Daha geniş, daha ince ancak krep kadar ince de değil. Genelde tatlı şuruplarla denenen bu pancake’ler en çok elma, kuru üzüm, jambon ve peynirle tüketiliyor. (Tabi hepsi aynı anda değil)

Amsterdam’ da mutlaka yapmanız gereken 7 şey

Amsterdam’da mutlaka ama mutlaka yapılacaklar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir