Amsterdam’da mutlaka ama mutlaka yapılacaklar

amsterdamda-mutlaka-ama-mutlaka-yapilacaklar-1453735492.jpg

Amsterdam tarihi mimarisini, kanallarını çok iyi korumuş, özel bir coğrafya. Birbirinden etkileyici yapılar, mağazalar, restoranlar barındıran, yapacak ve görecek çok şey vadeden şehrin sokaklarında gezmek tarifsiz mutluluk veriyor. Sınırsız seçenek barındıran Amsterdam’ın alternatifleri arasında kaybolmanıza izin vermeyeceğiz. Şehirde mutlaka yapılması gereken şeyleri sizin için tek tek derledik. En önemli noktaları atlamamak için Amsterdam’da bunları yapmadan dönmeyin.

Kanal turlarına katılın

Çünkü bu şehrin atmosferi en iyi bu şekilde yaşanır. Amsterdam’a kadar gelip de bu büyüleyici kanalları görmeden, yaşamadan dönmek olmaz. Amsterdam’da yürüyerek gezdiğinizde göremeyeceğiniz kadar detayı kanal turları ile gördüğünüzü, şehirle tam anlamıyla bütünleştiğinizi göreceksiniz. Amsterdam’ı kuzeyin Venedik’i yapan ünlü kanallarını,  kanal evlerini rahatlıkla görebileceğiniz kanal turları ortalama 1 saat sürüyor ve fiyatı ortalama olarak 8-10 euro arasında değişiyor.

State Museum (Rijksmuseum) ve Van Gogh müzelerini ziyaret edin

Amsterdam bir müzeler şehri. Bunda çok büyük sanatçılar yetiştirmiş olmalarının payı büyük. Şehirde Rembrandt’ın en güzel eserlerine ev sahipliği yapan State Museum’u ve Van Gogh’un hayatı boyunca yaptığı resimlerin büyük çoğunluğunu barındıran, kendi adını taşıyan müzesine gitmenizi özellikle tavsiye ediyoruz. Resim sanatını sevin ya da sevmeyin, bu gezintinin sonunda etkilenmiş olarak ayrılacağınızı ve güzel bir iz bırakacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Heineken deneyimi

Amsterdam’ın suyundan güneşinden beslenen bira markası Heineken, biraseverleri hoş bir deneyim yaşamaya davet ediyor. Heineken, Amsterdam’da eski bir fabrikasını müzeye dönüştürmüş ve arpanın öğütülmesinden bira şişesinin dolumuna kadar olan süreci tek tek gözler önüne seren bir yapı inşa etmiş. Ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan bu deneyim, bir müze ancak bu kadar eğlenceli olabilir dedirtiyor. Zira Disneyland gibi bir parkur boyunca pek çok interaktif aletin bulunduğu yerden geçmeniz gerekiyor.

Red Light District’i gezin

Çok fazla bir şey beklemenizi istemiyoruz, aslında altı üstü bir sokak. Ama burayı görmezseniz şehrin önemli bir simgesini atlamış olacağınız da bir gerçek. Red Light District’i gezecekseniz akşam saatlerine denk getirmeye çalışın çünkü gündüz her yer kapalı ve sokakta hiç bir hareket bulunmamakta. Sokağı gezerken aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey  fotoğraf çekilmesine izin verilmediği. Çok sert tepkiler alabilirsiniz, bizden söylemesi.

Vondelpark’ta yürüyüş yapın

Vondelpark yeşile farklı bir boyut kazandıran, son derece güzel bir park. Geniş park boyunca sandviçini alan herkesin piknik yaptığını göreceksiniz. Kalabalık şehir gezisinden sıkıldığınız bir anı bu parka saklamanızı öneririz. Doğanın iyileştirici gücü, yeşilin sakinliği ruhunuza çok iyi gelecek.

Gece hayatını deneyimleyin

Amsterdam’ın eşsiz gece hayatını başka yerlerde bulmak pek mümkün değil. Yılın her döneminde, her zaman bir sürü etkinlikle dolu olan Amsterdam, şehrin çeşitli yerlerine asılan afişlerle sizi sürekli yeni bir partiye, eğlenceye davet ediyor. Gece yarılarında başlayıp ertesi gün öğlene kadar süren çılgın partileri yaşamadan dönmenizi önermiyoruz. Leidseplein, Paradiso ve Melkweg gibi meşhur gece kulüpleri ise ilk göz atmanız gereken yerler.

Şehri bisikletle gezin

Bazı şehirler yürüyerek, bazıları ise metroyla gezilir. Amsterdam’ın ulaşım aracı ise kesinlikle bisiklet. Düz bir şehir olduğu için bisiklet kullanmak da son derece kolay. Üstelik hemen her yerde karşınıza çıkan istasyonlarda güvenli bir şekilde park etme imkanı bulunuyor. Her zaman yapmadığınız farklı bir deneyim, şehirden çok daha fazla zevk almanızı sağlayacak.

Amsterdam Hakkında Bilinmeyenleri Öğrenmek İçin Aşağıdaki Linke Tıklayın

Amsterdam hakkında bilinmeyenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir