Amsterdam’da çocuklarla yapılacak aktiviteler

amsterdamda-cocuklarla-yapilacak-aktiviteler-1453735536.jpg

Amsterdam Avrupa’nın en sevilen çocuk dostu şehirlerinden biri. Bunda küçük ve düz bir merkezi olması, kolay dolaşılabilen kompakt yapısı, bisiklet gibi çocukların en çok sevdiği ulaşım aracının sıkça kullanılmasının payı büyük. Eğer bu sömestrda çocuklarla Amsterdam’a gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle doğru bir karar verdiğinizi söylemeliyiz. Gelin birlikte Hollanda’nın büyülü başkentinde neler yapılabileceğine göz atalım.

Filmlerdeki o kusursuz evleri görmek için Volendam’a gidin: Çünkü Volendam bir masaldan çıkmışcasına görünüyor ve bu manzaraya bayılmayacak çocuk olduğunu sanmıyoruz. Volendam Amsterdam’ın kuzeyinde, merkeze yaklaşık yirmi dakika uzaklıkta bir balıkçı kasabası. Burada 1357 yılında yerleşik düzen başlamış. Kasaba evleri ise 1880’lerden beri hiç bozulmadan bugünlere gelmiş ve hala turistik olarak sergilenmeye devam ediyor.

Amsterdam Forest’da keçilerle haşır neşir olun: Burası aslında yapay bir orman. Ormanın girişinde bugün harika manzaranın parçası olan göl, 1920’lerde Nazi kampında çalışanlara yaptırılmış. Yani  hikayesi biraz hüzünlü. Ama bugün Amsterdam sakinlerinin özellikle ailece yaptığı aktivitelerden biri olmuş orman gezintisi ve içerideki keçi çiftliğinde çocukları hayvanlar alemiyle tanıştırmak.

Çikolata ile aşk yaşamak için Urban Cacao’ya uğrayın: Hangi çocuk çikolataya bayılmaz ki? Her bir çeşit çikolataya özel hazırlanmış ambalaj tasarımları, içinizdeki “hepsi benim olsaaa” seslerini yükselttikçe yükseltiyor. Öyle güzel ki, aldığım çikolatayı tüketeli çok oldu fakat paketini hala özenle saklıyorum. İçeride denemeniz için birçok farklı tadımlık çikolata mevcut.

Star Wars’tan Star Trek’e figür çılgınlığı için Henk: Burada da var onlardan dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız var, hem de çok çeşit var. Ama meraklısı için burası orası fark etmez. Nerede ne çeşit figür varsa hepsini keşfetmek ister. Henk de Amsterdam’ın en iyi figür ve çizgi roman dükkanlarından. Gitmişken görmek ve hatta eve bir iki alışveriş yapmak lazım. Tabi eğer bizim gibi meraklıysanız.

Vondelpark’ta harika bir gün geçirin: Yaprakların dansına tanık olacağınız tılsımlı Vondelpark’ta harika dakikalar geçireceğinizi şimdiden biliyoruz. Göl kenarında bisiklet turu yapabilir, yorulunca çimlerin üzerinde sandviç yiyebilir, atlı arabaları izleyebilir, müzeleri gezebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Amsterdam’a gitmekte kararsız mı kaldınız ? Aşağıdaki yazı yardımcı olabilir.

Neden Amsterdam?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir